Knihy

Princezná z paneláka, 2. vydanie
Danuša Dragulová-Faktorová

Úspešná kniha tento raz vyšla v brožovanej úprave vo formáte 210 x 297 mm. Je určená deťom predškolského a mladšieho školského veku. Hlavná hrdinka, dievčatko, ktoré sa spolu s rodičmi presťahovalo z vidieka na sídlisko do mesta, sa zoznamuje s rovesníkmi a stáva sa ich kamarátkou. Priateľskou, dobrosrdečnou, a preto zakrátko aj obľúbenou.  Zažíva s nimi rôzne príhody, zžíva sa s novým prostredím, ale prináša medzi mestské deti aj kus svojho predchádzajúceho života. Na spoločnom výlete pre ňu napríklad nie je prekvapením, že liečivé bylinky sa nekupujú iba v lekárni alebo drogérii, ale možno ich nazbierať v lese, na lúke a potom z nich navariť zdravý čaj. Rada pomáha menším, no nechýba jej smelosť popasovať sa s problémom a rovesníkom – chlapcov trebárs trafiť gól do brány. Knihu tvorí desať próz, ktoré sú v druhom vydaní doplnené  aj o zábavné úlohy, hlavolamy, vyfarbovačky as pexeso.
Formát 210 x 297 mm, brož. väzba, plnofarebná, 24 strán
ISBN 978-80-89429-96-7
EAN 9788089429967
Šarlotkina šatôčka
Ingrid Schusterová

Autorka po svojej prvej úspešnej knižke Neposlušná abeceda prichádza s rozprávkovou knižkou Šarlotkina šatôčka, ktorá je určená  deťom predškolského veku a prvého stupňa základných škôl.
Rozpráva príbeh malej Šarlotky a jej zázračnej bábiky Elsy, ktoré sa spolu so zajacom Alfrédom vyberú na jednu zo svojich dobrodružných ciest. Stane sa tak po tom, ako jedna zo Šarlotkiných darovaných bábik Elsa, prehovorí k Šarlotke a predvedie jej svoje zázračné vlastnosti a kúzla.  Vyčaruje obrovský balón, v ktorom traja výletníci –  Šarlotka, bábika Elsa a zajac Alfréd – letia do krajín, ktoré sú plné počítačov, tabletov a smartfónov –ony všetko riadia. Knižky tamv ale nemajú svoje miesto.
Zázračná bábika Elsa chce týmto výletom donútiť nielen Šarlotku, ale nepriamo aj samotných čitateľov, aby prehodnotili svoj vzťah k čítaniu kníh a netrávenia príliš veľa voľného času pri počítačových hrách.
Na ich ceste sa nemotorný, uhundraný a večne hladný Alfréd postará o vtipné situácie. 
Knihu napísala Ingrid Schusterová. Farebné ilustrácie vytvoril Zoltán Enzoe Nagy.
Kniha je plnofarebná, v pevnej väzbe, má formát 148 x 210 mm, 48 strán.
ISBN 978-80-89429-94-3
EAN 9788089429943
Pozícia a význam printových médií pre detského adresáta na Slovensku
Podtitul: Komparácie v medzinárodnom kontexte
Danuša Dragulová-Faktorová

V monografii autorka predkladá komplexný pohľad na subsystém časopisov pre deti. Ako uvádza recenzentka, ide o ojedinelú a originálnu publikáciu s touto problematikou. Je potrebné pozitívne vyzdvihnúť komplexnosť a detailnosť, s ktorou autorka tému spracovala. Z jej pomenovaní vzťahov a súvislostí, faktorov súvisiacich so spracúvanou témou, ich teoretického spracovania a kvalifikovanej interpretácie zistení z výskumov a komparácií so zahraničím možno konštatovať, že publikácia má nesporný prínos pre teóriu (definuje podmienky a špecifiká tvorby časopisov pre deti v predškolskom a mladšom školskom veku) aj pre prax (konkrétne informácie, návody a odporúčania pre tvorcov detských časopisov).
Publikácia je určená najmä autorom a pedagógom ako aj študentom mediálnych štúdií, pedagogiky či  grafického dizajnu.
Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Kniha je plnofarebná, v pevnej väzbe, formát 165 x 235mm, 240 strán.
ISBN 978-80-89429-93-6
EAN 9788089429936


Ako šarkan Kyber Šikana pristál na streche základnej školy
Branislav Jobus

Svetoznámy japonský vynálezca Kakos Sikana prichádza na Slovensko vo svojom vynáleze, šarkanovi Kyber Šikanovi, aj so svojimi zvieracími pomocníkmi. Bezpilotový dron, Kyber Šikana, je obrovský ako sedemposchodová bytovka a dokáže skenovať všetky internetové siete vrátane Wi-Fi sietí, keď nad nimi prelieta. A nie iba to. Vždy zastaví na mieste, kde sa deje niečo zlé, kde niekto niekomu cez internet ubližuje. Šarkana Kyber Šikanu Kakos Sikana zostrojil práve preto, aby sa vo svete znížila trestná činnosť, ktorá sa vykonáva prostredníctvom internetu. Podarí sa Kakosovi otestovať Kyber Šikanu na Slovensku a pomôcť napríklad riaditeľovi Hrklávkovi či Venuške Okrôchanej v ich problémoch?
Knižku napísal slovenský spevák, hudobník, spisovateľ a zakladateľ hudobného festivalu Vrbovské vetry Branislav Jobus, ilustrácie sú z dielne Mgr. art. Filipa Horníka, ArtD. O grafickú úpravu sa postaral Mgr. art. Ján Mikulčík.
210 x 210 mm, 64 strán, pevná väzba
ISBN 978-80-89429-92-9
EAN 9788089429929


Kráľ
Svetlana Majchráková
 
Autorka odomyká brány nového príbehu, ktorý napreduje po časovej línii našich jedinečných dejín a je voľným pokračovaním knihy Kráľovná.  Opäť čitateľov prenesie do stredovekého Slovenska, v ktorom sa pasuje s bremenom vladárstva kráľ Žigmund Luxemburský. Mladý vládca sa musí vysporiadať s rozmanitými problémami, bez ktorých sa kraľovanie nezaobíde, no našťastie mu po boku stojí  verný druh.
Vojvoda Stibor zo Stiboríc, obávaný pán Beckova a tyran celého Považia, vychýrený bojovník a pravá ruka kráľa, stojí pred neľahkou úlohou. V mene koruny musí zajať priateľa, považovaného za zradcu, a tak ho povinnosť privedie na hrad Korlátko. Keďže nad Uhorským kráľovstvom  sa rozpútal neľútostný boj o trón a svoje krídla čoraz viac rozťahuje závisť a zloba, rytier musí rýchlo konať, aby zachránil kráľa a zmiernil dôsledky zradného sprisahania. V neľahkom poslaní  sa mu naskytne pomoc zo strany, z ktorej by ju ani sám nečakal.
Prekrásna  a odvážna hradná pani z Korlátka, sestra zradcu a nepriateľa kráľovstva Dajara, nielen že sa postaví na jeho stranu, no očarí ho svojou odvahou, umom a láskavým srdcom. Aby ich osudy neboli skúšané málo, o slovo sa prihlási i starý príbeh o rozprávkovom poklade a spolu s ním nenásytní a chamtiví veľmoži z Turca.
Podarí sa Dajare a Stiborovi uspieť? Aké prekážky dokáže človek zdolať pre lásku?
Dozviete sa v dobrodružno-historickom románe, ktorý podmanivým spôsobom ponúka množstvo historických faktov, je plný nečakaných zvratov, záhad, ako aj hrdinstiev a intríg, no i odhaľovania pravdy a lásky.
Knihu ilustrovala Okisana Lukomska.
Pevná väzba, farebné ilustrácie, formát 172 x 240 mm, 196 strán
ISBN 978-80-89429-91-2
EAN 9788089429912


Maxík a kamaráti, 2. vyd. – audiokniha
Danuša Dragulová-Faktorová
Číta: Oľga Belešová


Školák Maxík, ktorého mnohí detskí čitatelia poznajú z rovnomenného časopisu a z klasickej, tlačenej knihy, prichádza už aj v audioknihe. Rozpovie v nej svoje príbehy, ktoré zažíva v škole, doma, medzi kamarátmi… Občas má ťažké chvíle a určite mu poslucháči budú držať palce, inokedy sa zasa spolu s ním zasmejú a zabavia.
ISBN 978-80-89429-90-5
EAN 9788089429905
Nájdete na: https://www.audiolibrix.com/sk/Directory/Book/8117/Audiokniha-Maxik-a-kamarati-Danusa-Dragulova-Faktorova
Ukáźka: https://www.youtube.com/watch?v=bQlJ5J2CbR8&t=80s


Kto dostane prvú cenu
Mei-Shi Hsiao 

Okruhliačik rád maľoval červené slniečka. Ak ich niekto na obrázku nemal, kritizoval ho. Pretože často vyhrával výtvarné súťaže, raz ho pozvali do súťažnej poroty, aby hodnotil obrázky iných. Nepáčili sa mu, lebo  neboli na nich červené slniečka. Každé zo zúčastnených zvieratiek videlo svet svojimi očami, a pritom vždy krásny. A kto dostal prvú cenu? O tom viac v knihe. Taiwanská autorka textu aj ilustrácií Mei-Shi  Hsiao približuje deťom paralelu zvieracími očami so stvárnením  sveta v dielach svetových výtvarníkov.  Knihu preložila významná prekladateľka kníh pre deti Chen Liang Podstavek. Kniha vyšla s finančnou podporou Ministerstva kultúry Taiwanu.
Pevná väzba, celostranové farebné ilustrácie, formát 220 x 240 mm, 48 strán.
ISBN 978-80-89429-88-2
EAN 9788089429882


Neposlušná abeceda
Ingrid Schusterová

Nahnevali vás už niekedy písmenká? Napríklad v diktáte? Autorka Ingrid Schusterová v knihe Neposlušná abeceda píše, ako sa sestry I a Y vymenili. Ale nielen to. V knihe sa čitatelia dočítajú, ako si E polámalo ručičky, ako sa bruchaté písmenká urazili, ale aj to, ako  sa A rozhodlo odísť. Knihu ilustroval Zoltan Enzoe Nagy.
Pevná väzba, farebné ilustrácie, formát 145 x 205 mm, 48 strán
ISBN 978-80-89429-87-5
EAN 9788089429875


Zbojnícke árie z hôr do tramtárie
Milan Kenda

Satirický spisovateľ, aforista a epigramista Milan Kenda pripravil pre dospelých čitateľov knihu popevkov, prekáračiek a mudrlantstiev, sériu zbojníckych bonmotov i provokácií. Stvoril tak svojrázny zbojnícky svet, zaodetý do rytmizovanej a zrýmovanej podoby s ironickým, groteskným až bizarným vyznením. Kniha má názov Zbojnícke árie z hôr do tramtárie a príjemne sa číta pre svoju príbuznosť s ľahšími, ľudovými textami. Ide tu o voľné, dokonca o veľmi voľné, až svojvoľné inšpirácie zbojníckou legendou, ktorá sa v tomto veršovaní krúti okolo troch persón: Jánošíka, Uhorčíka a Hrajnohu. Autor z nich urobil akýsi trojlístok a narába s nimi ako s členmi jednej jedinej družiny. Legendy sú vlastne krásne rozprávky preoblečené a zamaskované do reálnych kostýmov. Dá sa teda s nimi, keďže nie sú naozajstnou históriou, ďalej autorsky pracovať, trúfalo ich modifikovať a všeličo si pri nich domýšľať. A práve takýchto zábavných až pikantných trúfalostí sa autor dopustil v tejto knihe z derešových čias. Je dotvorená ilustráciami výtvarníka Mgr. art. Jána Mikulčíka.
Pevná väzba, formát A5, 40 strán
ISBN 978-80-89429-86-8
EAN 9788089429868


Zlatá pečať
Svetlana Majchráková

Fantasy rozprávka pre dospelých aj mládež – o anjeloch a démonoch, o láske a nenávisti, o odvahe a vytrvalosti a o viere v seba samého, ktorú často nie je ľahké objaviť.
Študentke histórie Mii Ingerovej bolo predurčené v istý osudný deň, urobiť na zrúcanine hradu Strečno zvláštny a dlho očakávaný nález. V ten deň sa zrútia už i tak chabé a neisté základy jej života a ona so svojimi spoločníkmi začne od začiatku objavovať a chápať našu skutočnú a tajomstvom opradenú históriu.
Odrazu sa pred výnimočnou dievčinou otvára cesta, ktorá ju vďaka starému proroctvu dovedie až do najtajnejších a najúchvatnejších miest nášho sveta, umožní jej spoznať pravdu, objaviť jedinečný dar a zvrátiť tak nepriazeň osudu ľudstva.
Bude to však cesta neľahká, plná tajomna, mystérie, nejasných indícií, záhad, nebezpečenstiev a prekvapení, ktorým len ťažko môže sama uveriť.
Lenže viera je silný pomocník a spolu s vytrvalosťou je zbraňou, s ktorou človek
Pevná väzba, formát A5, 288 strán
ISBN 978-80-89429-85-1
EAN 9788089429851


Zdravé hádanky
Danuša Dragulová-Faktorová

Hádanky o zdravej zelenine, obrázky na vyfarbenie podľa farebných predlôh. Napísala Danuša Dragulová-Faktorová, iIlustrovala: Jitka Součková
ISBN 978-80-89429-84-4
EAN 978-8089429844


Záhadné hlavolamy
Marian Goga

Kniha je určená tým, ktorí sa neboja myslieť a ktorí majú jednu z pekných ľudských vlastností – zvedavosť a snahu rozvíjať svoje duševné bohatstvo a rozširovať oblasť svojich poznatkov. Ponúka nielen úlohy veľmi jednoduché a ľahké, ale aj zložitejšie a náročnejšie, ktoré zaručene zapoja celú „výzbroj“ dôvtipu a vedomostí čitateľa. Každý v nej nájde úlohy, ktoré ho zaujmú, pobavia a súčasne precvičia jeho mozog. V knihe je mnoho problémov, záhadných hlavolamov a úloh, ktoré treba riešiť premýšľaním, dôvtipom a úsudkom. Hlavným cieľom tejto knihy je posilniť u čitateľa záujem o logické premýšľanie, naučiť ho logicky uvažovať, cvičiť predstavivosť a dôvtip pri riešení rôznych záhadných hlavolamov a zdokonaľovať svoje kreatívne myslenie.
Formát 165x235mm, 256 strán, brož. väzba
ISBN 978-80-89429-83-7
EAN 978-8089429837

Ja a môj bicykel
Ander Yeh 

Lampa starého otca dokáže plniť želania. Sen hlavného hrdinu o novom bicykli za dobré výsledky v škole sa však rozplynie. Na požičanom to nedopadne dobre. Ostatné sa čitatelia dozvedia z  knihy.  Jej autorom je významný taiwanský spisovateľ a výtvarník Ander Yeh. Kniha Ja a môj bicykel bola už preložená do siedmich jazykov. Knihu do slovenčiny preložila Chen Liang Podstavek. Kniha je vhodná pre začínajúcich čitateľov – má celostranové obrázky a málo textov.
Pevná väzba plnofarebná, formát 21 x 21 cm, 68 strán
ISBN 978-80-89429-89-9
EAN 9788089429899


Kto spozná levíka, rád si s ním potyká
Druhé rozšírené a doplnené vydanie
Danuša Dragulová-Faktorová

Príbehy o levíkovi Elkovi, ktorý nevtieravo, primeraným spôsobom vysvetľuje svojim kamarátom, ako sa vyrába elektrická energia a teplo, ako sa dostáva k nám, ale aj to, ako energiou možno šetriť. Publikácia je určená deťom predškolského a mladšieho školského veku (na individuálne čítanie, ale môže slúžiť aj ako učebná pomôcka na hodinách vlastivedy a prírodovedy na prvom stupni základných škôl. Ide o literatúru faktu pre deti tejto vekovej kategórie, avšak prerozprávanú pomocou príbehov levíka Elka a jeho kamarátov. Tým napríklad vysvetlil, že jadrové elektrárne nefungujú na mandľové jadierka ani na jadrové krmivo, ale je v nich veľký kotol, ktorý sa volá reaktor, a v ňom sa štiepi urán. Levíkovi kamaráti, a tým aj čitatelia sa dozvedia, prečo sa istič niekedy zvykne nahnevať a nevpustiť elektrickú energiu do bytu, ale aj to, ako mnohými drobnými radami možno ušetriť energiu, tým aj peniažky na zmrzlinu, ale  aj prírodu, aby sa menej znečisťovala.  Súčasťou jednotlivých kapitol v druhom vydaní je množstvo zábavných úloh na voľné chvíle.
Druhé doplnené a rozšírené vydanie úspešnej knihy tento raz vyšlo v brožovanej väzbe, aby obľúbené príbehy o levíkovi i a jeho kamarátoch boli cenovo čo najdostupnejšie.
Formát A4, 24 strán plnofarebná tlač
ISBN 978-80-89429-82-0
EAN 978-8089429820


Komu patrí slniečko
Danuša Dragulová-Faktorová

Zvonček Zvonko, púpava Klaudia, sedmokráska Etelka a ďalší kamaráti z lúky sa dostali do novej knihy Komu patrí slniečko. V nej sa čitatelia dozvedia, ako zvonček dostal meno, prečo sa nebojí dažďa, ako pomohol myške, ale aj to, ako myška pomohla jemu. Priateľstvo a pomoc je pre kamarátov z lúky nadovšetko. Príbehy napísala Danuša Dragulová-Faktorová a krásne farebné obrázky k nim namaľovala Jaroslava Kolačková.
Kniha má pevnú väzbu, formát 21 x 21 cm, 48 strán.
ISBN 978-80-89429-81-3
EAN 9788089429813


Lastovička
Pavol Komlóssy-Okáli

V knihe sú beletrizované spomienky autora na jeho mladosť, najmä prostredníctvom hlavných hrdinov — žiaka Igora a učiteľa Zachara. Autor počas štúdia viedol krúžok, ktorý sa za pomoci ochrancov prírody pretransformoval na turistický oddiel. Na tomto pozadí sa rozvíja kamarátsky vzťah Igora a Hanky, tiež podobný zážitkom autora. Knižka má aj vzdelávací rozmer, kde sa čitateľ stručne dozvie o hradoch Malých Karpát. Na základe Igorovej a Hankinej prezentácie na prírodovednom krúžku sa čitateľ oboznámi aj so základnými vlastnosťami a spôsobom života lastovičiek, belorítok a dážďovníkov. Knihu ilustrovala ilustrovala Zuzana Pallaghyová.
Formát 115×150 mm, 50 strán, pevná väzba
ISBN 978-80-89429-80-6
EAN 9788089429806


Chyťme šťastie za gombík
Svetlana Majchráková

Každé dieťa túži mať vlastného štvornohého priateľa. Stretnutie s kominárom sa vždy pokladalo a pokladá za šťastie. Táto knižka vás pozýva na stretnutie s kominárom Viktorom, ktorému sa síce Šťastena otočila chrbtom a neustále sa mu lepí smola na päty, no zažijete s ním veselý a jedinečný deň v malebnom mestečku na konci sveta. Svojou nešikovnosťou si získa vaše srdcia a v piatok trinásteho vás pobaví na radnici i na stretnutí s miestnou čarodejnicou, básnikom či krásnou konkurenciou. Veselé príbehy, ktoré v sebe nesú kúzlo i dobrodružstvo, sú sprevádzané malebnými ilustráciami.
Tak príjemné čítanie, veľa šťastia, a keď stretnete majstra kominára, chyťte šťastie za gombík…
Ilustrovala: Oksana Lukomska
Pevná väzba, farebné ilustrácie, formát 200 x 200 mm, 60 strán
ISBN 978 – 80 – 89429 – 79
EAN 9788089429790


Gúľala sa ku mne guľa
Milan Kenda

Každé dieťa túži mať vlastného štvornohého priateľa. Spisovateľ Milan Kenda, autor piatich kníh pre deti, ponúka našim malým čitateľom novú, šiestu knihu básní so „školáckym“ názvom Gúľala sa ku mne guľa. Čitatelia sa tu stretnú s básňami „akčného“ typu, s úsmevnými, šibalskými textami, s prekáračkami i s veršami o rozličných dobrodružstvách šarvancov či zážitkoch prostoreko jedovatých malých slečiniek… Nechýbajú tu ani verše s ironickým až satirickým zameraním. V tejto knihe sú teda sústredené dobrodružné, dobiedzavé, huncútske, ironické a úsmevné verše, sprevádzané nádhernými, pôvabnými ilustráciami Mgr. art. Jána Mikulčíka.
Farebné ilustrácie, pevná väzba, formát 145 x 205 mm, 80 strán
ISBN 978-80-89429-78-3
EAN 9788089429783


Jašenie s Jašom
Hana Košková

Každé dieťa túži mať vlastného štvornohého priateľa. Ak ním môže byť naozajstný kôň, je to o to úžasnejšie. Mama sa bojí, že je nebezpečný, ale dedko vie, že to tak nie je. A tak sa pred čitateľmi odvíjajú príbehy o priateľstve hlavnej hrdinky a jej jazdeckého koníka Jaša. A samozrejme aj dedka. Veď starí rodičia sú tí, ktorí majú vždy pochopenie i čas. Hana Košková je skúsená autora, ktoré vie deti zaujať a pritiahnuť k čítaniu. Knihu ilustrovala Jitka Součková.
Kniha je plnofarebná, v pevnej väzbe, formáte 200 x 200 mm, má 76 strán
ISBN 978-80-89429-77-6
EAN 9788089429776


Kto nosí kominárom šťastie
Peter Glocko

Príbehy majstra kominára a jeho nezbedného pomocníka, kocúra Sadzu sú putovaním po známych mestách a miestach, ale predovšetkým stretnutiami s ľuďmi, s ľudskou hlúposťou, no aj múdrosťou a dobrom. A práve tieto vlastnosti sú tým najväčším bohatstvom. Kniha sa opiera sa o prameň ľudovej slovesnosti, ale obohacuje aj súčasné moderné, „počítačové“ deti. Podnecuje ich fantáziu, slovnú zásobu, hravosť a tvorivosť. Vťahuje ich do neľahkého procesu samostatného čítania. Knihu napísal Peter Glocko. V súlade s textom je aj vysoká umelecká hodnota ilustrácií Martina Kellenbergera.
Kniha je určená najmä začínajúcim čitateľom, a prto má ľahko čitateľné a väčšie písmo, výrazné medzery medzi slovami a slová na konci riadkov nie sú rozdelené.
Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Kniha je plnofarebná, má pevnú väzbu, veľký formát (205 x 297 mm), 64 strán.
ISBN 978-80-89429-76-9
EAN 9788089429769


Prečo myšky pištia z výšky (2. doplnené vydanie)
Xénia Faktorová

Veľa zábavy na voľné chvíle prináša druhé, rozšírené vydanie pôvodnej úspešnej knihy Prečo myšky pištia z výšky, tento raz v brožovanej úprave, doplnené množstvom zábavných úloh a hier. Prečítať si možno príbehy Xénie Faktorovej o chlapcoch, o koníkoch, ale aj iné rozprávky a básničky. Okrem toho – je tu veľa zábavných úloh do každého počasia. Nechýbajú obrázky na vyfarbenie, hľadanie rozdielov, správnej cesty v bludiskách, správnych tieňov… Na kartónovom papieri poteší PEXESO, ktoré stačí rozstrihať a potom hrať. Jednoducho: táto publikácia nemôže chýbať v žiadnom prázdninovom kufri či plecniaku!
ISBN 978-80-89429-75-2
EAN 9788089429752


AKO SA MUCHOTRÁVKA NAUČILA USMIEVAŤ
Xénia Faktorová

Kniha Ako sa muchotrávka naučila usmievať je ôsmou knihou Xénie Faktorovej. Snaží sa ňou osloviť deti vo veku 5 až 9 rokov, teda predčitateľov a začínajúcich čitateľov. V snahe zaujať ich, pritiahnuť ku knihám, volí krátke prózy, no pôsobivé, často i vtipné. Hlavnými hrdinami sú deti, zvieratká, ale ožívajú v nich aj bežné, neživé veci. Hodnotou hlavných hrdinov je sila priateľstva, spolupatričnosti a poznania, že spoločne ide všetko ľahšie. V knihe je zvolené väčšie písmo, ktoré zjednodušuje čítanie. Knihu dopĺňajú farebné celostranové ilustrácie Martina Kellenbergera.
Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Formát 145 x 205 mm, farebné ilustrácie, pevná väzba, 56 strán.
ISBN 978-80-89429-74-5
EAN 9788089429745


Ak zastaneš, zamrzneš
Mária Macková

Kniha Ak zastaneš, zamrzneš je ucelenou biografiou významnej osobnosti slovenskej žurnalistiky Andreja Tušera, nositeľa najvyššieho ocenenia Slovenského syndikátu novinárov Mercurius veridicus ex Slovakia, ktoré je obdobou prestížnej americkej Pulitzerovej ceny za publicistiku. V knižnom rozhovore sa dlhoročný novinár a pedagóg vracia k prežitým rokom, spomína na prelomové životné zážitky i na menej známe udalosti, ktoré tvoria dejiny novodobej slovenskej žurnalistiky a vysokoškolského vzdelávania v oblasti médií. Výpovede profesora Tušera odkrývajú jeho profesionálny i ľudský rozmer, ktorým ovplyvnil viac ako dve generácie slovenských novinárov a ďalších pracovníkov médií. Pôsobil na Univerzite Komenského v Bratislave, na Trnavskej univerzite v Trnave, na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, na Katolíckej univerzite v Ružomberku, na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Prednášal redaktorom po celom Slovensku. Súčasťou knihy sú spomienky viacerých z nich. Na svojho prajného, láskavého učiteľa a kolegu spomínajú s vďakou a úctou, hlásia sa k nemu ako k priateľovi, ktorý poradí, pomôže alebo aspoň vypočuje. A to je v dnešnej dobe čím ďalej tým viac vzácnejšie.
Autorkou knihy je spisovateľka literatúry faktu a mediálna teoretička Mária Macková. Grafický dizajn vytvoril Ján Mikulčík, autorom fotografie na obálke je Ivan Čaniga.
Formát 21 x 21 cm, pevná väzba s prebalom, plnofarebná, 252 strán
ISBN 978-80-89429-73-8
EAN 9788089429738


Aforoaféry
Milan Kenda

Kniha ponúka výber z autorovej aforistickej tvorby od roku 1962 po rok 2017 Je to pozoruhodná publikácia, ktorá predstavuje svetový unikát, resp. jeden zo svetových unikátov: Vyše 3000 výberových aforizmov od jedného autora! Na túto hlavnú a unikátnu zbierku nadväzuje memoárová časť s názvom Autointerview v čitateľsky atraktívnej a dynamickej podobe otázok a odpovedí. Texty sú doplnené autorovými kolážami, ktoré boli publikované časopisecky. Kniha je dôstojnou prezentáciou slovenskej humoristicko-satirickej tvorby od šesťdesiatych rokov minulého storočia až po dnešok.
Pevná väzba, formát 150 x 210 mm, 256 strán


ČAROVNÉ PRÍBEHY Z ROZPRÁVKOVEJ ZÁHRADY
Peter Glocko

Autor knihy Peter Glocko prináša príbehy o pánovi Rozprávkarovi a jeho zázračnej Rozprávnici – múdrej Aničke, šalamúnskej hlavičke. Zapája do hry súčasné deti cez susedovcov pána Rozprávkara: Tomáša, Zorku a Martina, približuje im nielen „muky“ tvorby, keď musí pánovi Rozprávkarovi pomôcť s písaním čarovná Rozprávnica, ale dokazuje deťom, že aj ony samy môžu byť tvorcami rozprávky, môžu ju napísať spolu s pánom Rozprávkarom, prečítať si ju, ba aj nakresliť k nej obrázky. Autor nenásilne povzbudzuje deti k tvorbe, samostatnému čítaniu, živému rozprávaniu, a tak rozvíja ich kreativitu. Nevšedné príbehy bohato dopĺňajú krásne farebné ilustrácie akad. mal. Martina Kellenbergera. Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Formát 205 x 295 mm, farebné ilustrácie, pevná väzba, 56 strán.
ISBN 978-80-89429-70-7
EAN 9788089429707


Kráľovná
Svetlana Majchráková

Napínavý dobrodružný príbeh z čias vlády kráľa Ľudovíta Veľkého z Anjou, odohrávajúci sa na našom území.
Šarlotu, chovanicu majstra brtníkov zo Zvolena, si hrou osudu zmýlia s dedičkou uhorskej koruny, čím sa dostane do priameho ohrozenia života. Vďaka svojej výnimočnej povahe a bystrému umu sa nezľakne a odvážne čelí nepriazni osudu. Nielen pre jej záchranu zostaví samotný panovník skupinu odvážnych rytierov, ktorá sa musí postaviť zákernému nepriateľovi spoza vzdialených hraníc ríše, no i z vlastných radov.
Dorazí záchranná družina včas? Dokáže bojovať a vytrvať, aby zachránila najväčší poklad Uhorského kráľovstva? Odolá láska dvoch obyčajných ľudí nástrahám a intrigám, striehnucim zo vznešených kruhov dvora?
Ilustrovala Okisana Lukomska.
Pevná väzba, farebné ilustrácie, formát A5, 128 strán


S dúhou na palete
Danuša Dragulová-Faktorová

Podtitul: Slovenskí ilustrátori, ktorí tvoria pre deti
Ak človek dokáže okolo seba vnímať krásne veci, je i sám krajší. Ak sa už deti naučia otvárať svoje oči aj pre umenie, ich život sa stáva bohatší o estetické cítenie a prežívanie. Aj táto kniha chce k tomu aspoň malým dielom prispieť. Snaží sa detským čitateľom priblížiť časť známych súčasných slovenských výtvarníkov, ktorí tvoria pre deti. Výtvarníkov, ktorí ilustrovali pre ne krásne knižky, no ktorí súčasne ilustrujú aj detské časopisy. Ako krásne šperky, ktoré skrášlia ich každodenný život. Publikácia si nedáva za cieľ priblížiť ucelený obraz súčasnej slovenskej ilustračnej tvorby, no dáva predpoklad pre vznik ďalších pokračovaní.
Kniha je plná farebných ilustrácií i zaujímavého čítania v autentických rozhovoroch, v ktorých výtvarníci spomínajú na svoje detstvo, „kresliarske“ začiatky i knižné postavičky, ktoré stvárnili. Čitatelia tu nájdu aj ilustrácie k zábavným básničkám, výtvarné hlavolamy, autogramy, fotografie výtvarníkov zo súčasnosti i z čias ich detstva – a čo je najzaujímavejšie – aj výkresy, ktoré namaľovali kedysi ako malé deti.. Osloví teda menších i väčších čitateľov, ba možno spolu s deťmi po knižke siahne aj nejeden dospelý. Veď umenie zasahuje dušu každého vnímavého človeka.
Kniha voľne súvisí s ďalšou autorkinou knihou o výtvarníkoch – Kto vám to kreslí.
ISBN 978-80-89429-69-1
EAN 9788089429691
Formát 205 x 295 mm, farebné ilustrácie, pevná väzba, 64 strán.


Ovocné hádanky
Danuša Dragulová-Faktorová

Ovocné hádanky dopĺňajú edíciu čitateľsky obľúbených maľovaniek a hádaniek pre deti predškolského a mladšieho veku.
ISBN 978-80-89429-71-4
EAN 9788089429714


Šťastnú cestu!
Danuša Dragulová-Faktorová

Veľká maľovanka s básničkami, úlohami, výtvarnými hádankami a vystrihovačkou – na voľné chvíle a do prázdninového kufra. So želaním pre čitateľov: Šťastnú cestu!
Veľký formát (205 x 295 mm), 24 strán
Druhé, doplnené a rozšírené vydanie.
ISBN 978-80-89429-68-4
EAN 9788089429684


Čarovala Anička, šalamúnska hlavička
Peter Glocko

Knihou Čarovala Anička, šalamúnska hlavička významný spisovateľ Peter Glocko vzdáva poctu najväčšiemu slovenskému rozprávkarovi P. E. Dobšinskénmu, ktorého 190. výročie narodenia si pripomíname v marci 2018. Nové doplnené a rozšírené vydanie rozprávok, zrniečok múdrosti a hádaniek je o tom, že keď nás hlúposť zabolí, tak bystrý rozum všetko zahojí a smiech srdce uzdraví. Čary rozprávkovej víly Aničky liečia deti, ich rodičov aj starých rodičov, ktorým je určená táto trojgeneračná kniha, vychádzajúca z odkazu Pavla Emanuela Dobšinského, že najviac nás zbližujú a oblažujú chvíle spoločného rozprávania a čítania kníh. Ilustrácie Martina Kellenbergera sú pritom sprievodcom do krajiny fantázie, lebo takisto vychádzajú z bohatého odkazu slovenského folklóru.
Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Formát 210 x 297 mm, pevná väzba, farebné ilustrácie
ISBN 978-80-89429-67-7
EAN 9788089429677


Zo zlatého krčiažteka
Ján Turan

Rozsiahla knižka poézie uvádza dieťa do sveta možností a zázračností slovenčiny, ukazuje jej bohatstvo a obraznosť, ako aj predmetný svet živej prírody i technických divov doby. Robí to prostredníctvom spevnej, vybrúsenej básne, riekanky, hádanky aj jazykolamu. Všetky tieto útvary dieťaťu rozväzujú jazyk, prebúdzajú a umocňujú jeho fantáziu. Urýchľujú tak schopnosť a potrebu samostatného čítania a vnímania sveta. Autorom knihy je významný slovenský spisovateľ Ján Turan, ktorý za svoju rozsiahlu invenčnú tvorbu pre deti získal najvyššie ocenenie za literárnu tvorbu pre deti – cenu Trojruže. Knihu ilustroval rovnako významný ilustrátor akad. mal. Martin Kellenberger.
Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Formát 176 x 210 mm, pevná väzba,64 strán, farebné ilustrácie
ISBN 978-80-89429-66-0
EAN 9788089429660


Kreslo
Jozef Andraščík

Kedysi boli Pavol a Dominika aj napriek ich rozdielnym rodinám najlepšími priateľmi. Keď však ona odišla do Bratislavy, aby sa stala divadelnou herečkou, ich vzťah sa prerušil. Stretli sa až po jedenástich rokoch, keď sa Dominika vracia do rodnej dediny, aby pochovala svoju nenávidenú matku. Pôvodne krátka návšteva sa predĺži na týždne a mesiace, počas ktorých prehodnocuje svoj život a znova si nachádza cestu k jej starému priateľovi Pavlovi. Ich novo nájdený vzťah, krehký a neľahký kvôli súčasnej situácii a rozdielnym povahám, ktorými ich dospelosť obdarila, však čoskoro začína zatieňovať tajuplná minulosť ich rodičov.
Pevná väzba, formát 155 x 215 mm, 184 strán?
ISBN 978-80-89429-62-2
EAN 978-8089429622


Čo si šiši?
Dana Hlavatá

Podtitul: Príbehy afrických zvieratiek
Rozprávková knižka Čo si šiši? s podtitulom Príbehy afrických zvieratiek je určená deťom predškolského a školského veku na 1. stupni základných škôl. Písaná je odľahčeným perom, dominuje v nej humor, ktorý je tak potrebný v detskej literatúre. V knižke je pätnásť príbehov zvieratiek z ďalekej Afriky, ktoré sú však veľmi blízke našim deťom, a hoci v nich autorka pranieruje niektoré negatívne ľudské vlastnosti, vyvolávajú úsmev. Deti sa tak nedidakticky dozvedia, aké dôsledky môže mať správanie, keď sa dopúšťame lží, sme tvrdohlaví, posmievační, odvrávame, nemáme úctu k svojim kamarátom, ale ani k starším ľuďom. Knižka na príbehoch zvieratiek, akými sú opica, ťava, hroch, žirafa, zebra či púštna žaba, nenásilne „poučujeme“ ako sa správať tak, aby sme boli obľúbení, aby sme si získali čo najviac kamarátov, aby boli rodičia na svoje ratolesti pyšní. Kratučké príbehy plné fantázie a vtipných okamihov deti určite pobavia, ale aj niečomu naučia.
Autorkou knihy je Dana Hlavatá, ilustrovala ju Jana Homolová.
Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Kniha je plnofarebná, v pevnej väzbe, formát 200 x 200 m, 48 strán.
ISBN 978-80-89429-63-9
EAN 978-8089429639


Legenda
Svetlana Majchráková

Príbeh templára a dvornejdámy, zahalený rúškom tajomstva, je ako stvorený pre čitateľov milujúcich dobrodružstvo a napätie. Tajné chodby, starobylá svätyňa, záhadné podzemie a zdanlivo málo významný hrad s veľkou legendou budú svedkami statočnosti, utajovanej pravdy, honby za blahobytom a skutočnej lásky. Dvorná dáma Barbora sa po rokoch vracia domov, do Svätého Jura, kde ju čaká nemilé prekvapenie. Nečakaný útok na hrad Biely Kameň spojí jej cestu s púťou dávneho priateľa, z ktorého sa stal rytier červeného kríža. Spoločne sa pokúsia zachrániť panstvo, jeho obyvateľov a zvyšky svojich roztrieštených životov. Autorkou knihy je Svetlana Majchráková, ilustrovala ju Oksana Lukomska. Kniha je v pevnej väzbe, formát A5, 124 strán
ISBN 978-80-89429-64-6
EAN 978-8089429646


Piešťanko a pani Nitková
Hana Košková

Autorka Hana Košková otvára brány detskej čitateľskej zvedavosti. Škriatkovia sú neviditeľné rozprávkové bytosti, ktoré žijú aj tam, kde by ich nikto nečakal. Vyskytujú sa aj v našich kúpeľoch na Slovensku – Piešťanko, Bardej, Smrdáčik, Sklenôčka, Sliačanka a ďalší. Bývajú v kúpeľných dvoranách, premávajú sa po chodbách, ukrývajú vo vreckách lekárskych plášťov. Niektorí z nich sú veľkí výmyselníci. No aj zlomyseľníci. Patrí k nim aj kúpeľný škriatok Piešťanko. Býva vo veľkej modrej váze v kúpeľnej dvorane kúpeľov Piešťany. Odtiaľ vychádza každý deň za dobrodružstvami. Stvára šibalstvá, neplechu, stretáva sa so škriatkami a škriatkuľkami z iných kúpeľov. Niektorí ho majú radi, iní nie. Najmä ak zistia, že im urobil niečo nepríjemné. Nepríjemnosti sa mu stávajú veľmi často.
Zážitky s nim majú i kúpeľní hostia. Pani Nitková, kuchár Gebuzina, jeho spoločník Smrdáčik, ale aj iní, o ktorých sa deti v tejto knižke dozvedia. No aj na Piešťanka sa nájde niekto, kto skrotí jeho huncútstva…
Knihu Hany Koškovej ilustrovala Daniela Ondreičková.
Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Kniha je plnofarebná, v pevnej väzbe, formát 200 x 200 m, 64 strán.
ISBN 978-80-89429-61-5
EAN 978-8089429615


Živé hádanky
Danuša Dragulová-Faktorová

V maľovanke s podtitulom Dokresli, vyfarbi, rozprávaj sa striedajú pestrofarebné obrázky zvieratiek akad. mal. Beaty Nágelovej a hádanky Danuše Dragulovej-Faktorovej. Oslovia všetky deti, ktoré majú rady zvieratá, hádanky a vyfarbovačky. Publikácia súčasne nadväzuje na sériu obľúbených maľovaniek s básničkami a jednoduchými dokresľovačkami – V záhradke, V lese, Pri vode. V ZOO, Hádanky na kolesách.
ISBN 978-80-89429-60-8
EAN 978-8089429608


Kristián z Astrádie II.
Xénia Faktorová

Traja kamaráti Kristián, Lujza a Dominik sa kvôli svojej nezbednosti počas školskej exkurzie nedopatrením dostanú na palubu vesmírnej lode. Ocitajú sa v nekonečnom a nebezpečnom vesmíre, kde zažívajú neuveriteľné dobrodružstvá. Bojujú s čudesnými nepriateľmi, dozvedajú sa tajomstvá o dávnom stroskotanom astronautov z ich mesta, snažia sa ochrániť vesmír pred večným zlom. Podarí sa im to? Dostanú sa opäť na Zem k svojim blízkym?
Dobrodružné sci-fi príbehy sú plné napätia, ale aj priateľstva a porozumenia.
Kniha je voľným pokračovaním prvého rovnomenného dielu, nie je však potrebné prečítať prvú časť – jej zhrnutie je v úvode druhej knihy.
Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
Napísala Xénia Faktorová, ilustroval akad. mal Jozef Cesnak.
Veľký formát (210 x 297 mm), pevná väzba, farebné ilustrácie, 68 strán
ISBN 978-80-89429-59-2
EAN 978-8089429592


Z ORECHOVEJ ŠKRUPINKY
Danuša Dragulová-Faktorová

Jedli ste už niekedy slonie uši? Že nie? No ale viete o tom, že sloními ušami sa nazývajú oriešky kešu? S mnohými orieškami — aj s takými, ktoré orieškami nie sú – sa môžete zabaviť vo veľkej maľovanke (205 x 295 mm) Z orechovej škrupinky. Prečítate si veselé a zábavné básne o nich, medzi ktorými nechýba Princezná Pistácia, Orechový obor, Popletenec, Mala oči ako mandle, ale aj hádanky. Voľný čas vyplnia obrázky na vyfarbenie, hľadanie rozdielov, riešenie bludísk, vystrihovačka a iné zábavné úlohy.
ISBN 978-80-89429-58-5
EAN 978-8089429585


Jeho veličenstvo, Hlavolam
Marián Goga

Kniha Jeho veličenstvo, Hlavolam obsahuje hlavolamy, ktoré majú spoločného menovateľa – postup alebo návod nie je vopred daný a úloha má zvyčajne nejaký „háčik“, t. j. nedá sa vyriešiť bežným postupom tak, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Riešiteľ hlavolamov je nútený intenzívne premýšľať, meniť prístupy, kombinácie, pozerať sa na problémy z viacerých strán, skrátka, musí kreatívne myslieť.
Hlavným cieľom tejto knihy je posilniť u čitateľa záujem o logické premýšľanie, naučiť ho logicky uvažovať, cvičiť predstavivosť a dôvtip pri riešení rôznych hlavolamov a zdokonaľovať svoje kreatívne myslenie. Kniha obsahuje mnoho problémov, hlavolamov a úloh, ktoré treba riešiť premýšľaním, dôvtipom a úsudkom.
Kniha je určená čitateľom od 12 do 99 rokov a ponúka nielen úlohy veľmi jednoduché a ľahké, ale aj zložitejšie, ktoré zaručene preveria dôvtip, predstavivosť, kreativitu i vedomosti čitateľa mladšej i staršej vekovej kategórie. Dajú sa tu nájsť úlohy a hlavolamy, ktoré čitateľa určite zaujmú, pobavia a zároveň precvičia jeho šedé mozgové bunky.
Brož.väzba, metalická obálka, formát 165 x 235 mm, 184 strán
ISBN 978-80-89429-57-8
EAN 9788089429578


Šedé (pís)mená
Danuša Dragulová-Faktorová

V krátkych poviedkach sa autorka Danuša Dragulová-Faktorová venuje naliehavým spoločenským témam, rôznym situáciám ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli mimo väčšinovej spoločnosti. Príčiny sú rôzne. Strata duševného či fyzického zdravia, dôsledky detstva v neúplnej rodine… Reálno sa v nich prelína s imaginárnym, hyperbolizovaným, ba i futuristickým. Dej futuristickej poviedky Prípad E 113 sa odohráva v ústave pre seniorov, najmodernejšom v Európe, kde najnovšie výdobytky vedy a techniky prinášajú plnú automatizáciu v starostlivosti o seniorov. No popritom sa v „sterilnom“ prostredí modernej doby vytratil – človek. A vo chvíli, keď sa jeho prítomnosť ukázala – v podobe ošetrujúcej lekárky – spôsobila haváriu „dokonalého“ systému a tragédiu.
Hyperbolizovaná postupujúca agresivita personifikovaných medveďov v poviedke Prostredný hrot, nazvaných Hnedými, na úkor pôvodného obyvateľstva v Tatrách – rieši otázku ich vzájomného spolužitia s náznakom širšieho spoločensko-historického kontextu.
Svoj postoj k ľuďom, ktorí sa znenazdajky dostávajú na tenký ľad svojho bytia autorka vyjadruje v úvode knihy, kde sa uvádza: „Venované všetkým, ktorí potrebujú pomoc… blízkych, spoločnosti, ľudstva.“
Knihu dopĺňajú drevoryty akad. mal. Františka Blaška v grafickej úprave Mgr. art. Jána Mikulčíka.
Vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
ISBN 978-80-89429-56-1
EAN 9788089429561


Šťastenko a Zlomor
Peter Glocko

Kniha Petra Glocka pre deti nezostane nič dlžná vysokej umeleckej hodnote typickej pre tohto autora. S hravosťou sa opiera o prameň ľudovej slovesnosti. Živými príbehmi posilnil poslanie knihy: najväčším pokladom Slovákov je duchovný odkaz v podobe povestí, rozprávok, prísloví a porekadiel. Obohacuje fantáziu detských čitateľov, slovnú zásobu, podnecuje ich hravosť a tvorivosť. Vťahuje ich do neľahkého procesu samostatného čítania. V súlade s rukopisom je aj vysoká umelecká hodnota ilustrácií Martina Kellenbergera.
Pevná väzba, farebné ilustrácie, formát 215 x 305 mm, 80 strán
ISBN 978-80-89429-54-7
EAN 9788089429547


Záblesk
Jakub Pokorný

Ilustrovaná básnická je zrkadlením motívu lásky, vzťahov, ale aj vnútorného nepokoja a revolty mladého človeka, ktorý sa búri voči zaužívaným zvyklostiam a postojom každodenného života. Autor nadväzujúc na predchádzajúcu básnickú zbierku rozširuje svoj pohľad o nové témy či hĺbku ich stvárnenia. Cieľom knižky je okrem pôžitku z čítania poskytnúť aj priestor na zamyslenie.
Ilustrovala: Michaela Kultanová
Pevná väzba, farebné ilustrácie, formát 155 x 215 mm, 72 strán
ISBN 978-80-89429-53-0
EAN 9788089429530


Štvorlístok
Andrea Berzáková

Štvorlístok – štyri srdiečka „viera – nádej – láska – šťastie“ spojené hrotmi v jednej rastlinke. Dynamické knižné dielo, v ktorom sa spája dievčenská duša, ale aj skúsenosti zrelej ženy, žijúcej v modernom uponáhľanom svete. Ústrednou témou zbierky je opäť radosť zo života. Zbierka obsahuje básne neraz prechádzajúce z melanchólie do humoru, erotiky alebo mysticizmu. Pôžitok z čítania umocňuje výtvarné spracovanie ilustrátorky Michaely Kultánovej, ktorej emócie, sny a skúsenosti sa prelínajú, dopĺňajú a stupňujú s poetkinými. Jej výtvarné spracovanie ďalej vizuálne rozvíja poetkine verše. Symetrickosť a harmónia tohto spojenia je kľúčom k šťastiu, ktoré nosíme v sebe. Na stránkach si určite i vy nájdete ten váš štvorlístok. Šťastie je náladové – niekedy sa ukrýva v stieracom žrebe, niekedy na lúke v tráve a niekedy v regáloch kníhkupectiev.
Pevná väzba, farebné ilustrácie, formát 115 x 155 mm, 64 strán
ISBN 978-80-89429-52-3
EAN 9788089429523


Prázdniny na tretiu
Svetlana Majchráková

V každej dedine sa nájde dieťa, ktoré sa líši od svojich rovesníkov. Je vynaliezavejšie, výmyselníckejšie, vtipnejšie a nepredvídateľnejšie. Ale čo ak sa v jednej malej dedinke nájdu takíto huncúti hneď traja?
Užite si vytúžený čas prázdnin s trojčatami, ktoré sú absolútne rozdielne, no vždy držia spolu. Nikdy sa nenudia, problémy ich neobchádzajú a o dobrodružstvo nemajú núdzu. Na strome si zriadia detektívnu kanceláriu, aby objasnili spáchaný zločin. Popri pátraní sa musia vysporiadať so súrodencami z opačného konca dediny, dostať sa do futbalovej reprezentácie, pomáhať pri požiari, vyrobiť loď, naučiť sa jazdiť na motorke a mnoho iného.
Tak hor sa na dobrodružstvo, hor sa na prázdniny!
Ilustrovala: Oksana Lukomska
Pevná väzba, formát 155 x 215 mm, 80 strán
ISBN 978-80-89429-51-6
EAN 9788089429516


MELUZÍNA JOZEFÍNA
Milan Kenda

Knižka zachytáva vo veršoch premeny našej krajiny a život v nej počas celého roka, od jari do zimy. Tieto verše môžu zaujať čitateľov od školských liet až do dospelosti, tvoria teda knihu pre celú rodinu, tak pre rodičov, ako aj pre ich deti. Zachytávajú atmosféru, náladu jarných, letných, jesenných i zimných dní v prírode. Autor Milan Kenda prostredníctvom nápaditých básnických obrazov ukazuje a dokazuje, že každé ročné obdobie má svoje čaro, ibaže niekedy nostalgické. Túto zbierku postrehov z pera spisovateľa, vyštudovaného biológa, on sám nazval poetickou krajinomaľbou, ibaže namiesto maliarskeho štetca použil spisovateľské pero. Nech sa vám, milí naši čitatelia, príjemne putuje jeho krajinnými zákutiami! Knihu ilustroval Mgr. art. Ján Mikulčík.
Pevná väzba, formát 148 x 210 mm, 64 strán, farebné ilustrácie
ISBN 978-80-89429-50-9


Hádanky na kolesách
Danuša Dragulová-Faktorová

V maľovanke s podtitulom Dokresli, vyfarbi, rozprávaj sa striedajú pestrofarebné obrázky akad. mal. Tamary Kolenčíkovej a hádanky Danuše Dragulovej-Faktorovej. Oslovia všetky deti, ktoré majú rady dopravné prostriedky – od bicykla cez autobus, traktor až po hasičské auto… Autorky súčasne nadväzujú na sériu obľúbených maľovaniek s básničkami a jednoduchými dokresľovačkami – V záhradke, V lese, Pri vode. V ZOO.
ISBN 978-80-89429-49-3


KAM skáču KAMzíky
Danuša Dragulová-Faktorová

Viete, kde možno uvidieť kamzíka? Myslíte si, že iba v Tatrách? Nie, nie. Jeden sa objavil aj Bratislave. Ak neveríte, choďte sa tam pozrieť. A ak aj nie hneď naozajstne, tak aspoň v básničkách a obrázkoch na vyfarbenie, ktoré vás prevedú naším hlavným mestom, ale aj ďalšími peknými miestami. To všetko vo veľkej maľovanke s textami na čítanie a s množstvom zábavných úloh na riešenie, ba aj s vystrihovačkou na zlepenie.
Formát: 205 x 295 mm, 24 strán
ISBN 978-80-89429-48-6


Ty a tvoj podobný obraz
Xénia Faktorová

Mladá autorka fantasy príbehov, Xénia Faktorová, vo svojej literárnej tvorbe postupuje odvážne, akoby s opačným zacielením: namiesto od jednoduchšiemu ku zložitejšiemu smeruje od zložitejšieho k jednoduchšiemu. Po prvých dvoch rozsiahlych zväzkoch trilógie Amarandia a tajomné kľúče s pokračovaním Amarandia a Kniha minulosti, ako aj po vydaní dobrodružného románu Kristián z Astrádie I. ponúka čitateľom a obdivovateľom žánru fantasy kratšiu novelu s tajomstvom, typické mystery story s psychologicko-poetickým názvom Ty a tvoj podobný obraz. Niet pochýb, že čitateľa udržiava v napätí až po poslednú stranu.
ISBN 978-80-89429-47-9


Išlo vajce na vandrovku
Pavol Komlóssy-Okáli

Myslíte si, že by sa hrdinovia z rôznych rozprávok mohli zmestiť do jednej knihy? Že nie? Kniha Išlo vajce na vandrovku vás o tom presvedčí. V nej sa totiž vajce stretne s troma zhavranenými bratmi, dvanástimi mesiačikmi či černokňažníkom… V textoch, ale aj vo farebných kolážach. Kniha vyšla v pevnej väzbe a na hrubom papieri.
Formát 150 x 210 mm, 32 strán
ISBN 978-80-89429-46-2
EAN 9788089429462


Rozprávočky kvapky Anky
Anna Varadinová

Viete, kto je Anka? Neviete? No predsa malá kvapôčka vody, ktorá sa chystá na svoj prvý zoskok a veľmi sa bojí. Pýtate sa, odkiaľ chce skočiť? Z obrovského čierneho mraku. Schyľuje sa k hrozivej búrke. Našťastie nie je jediná, kto sa chce vydať na dlhú, nikdy sa nekončiacu cestu plnú dobrodružstiev.
Takto sa začínajú nové príbehy, v ktorých malá kvapka Anka rozpráva o priateľstve a potrebe pomáhať tým, ktorí pomoc potrebujú. Zoznámite sa v nich s malým kocúrikom, ktorý sa stratil, so žabkou a veľkým žabiakom, svoj príbeh vám porozpráva aj víla Dobromila.
Ale dosť! Viac vám už neprezradíme. Ak vonku prší a vy sa pozorne započúvate do tichého šumenia dažďa, určite tie príbehy budete počuť aj vy. Kvapôčky vody sa prihovárajú aj vám.


Kristián z Astrádie I.
Xénia Faktorová

Kristián, Lujza a Dominik sú žiakmi astrádskej astronomickej školy. Neplnoleté deti v Astrádii majú však vstup do vesmíru zakázaný. Napriek tomu Kristiánova túžba vidieť hviezdy zblízka je tak veľká, že svojimi nápadmi a výmyslami neraz privedie problémy nielen sebe, ale aj svojim kamarátom. Podarí sa im napokon vkročiť do nekonečného vesmíru?
Dobrodružné sci-fi príbehy sú plné napätia, ale aj priateľstva a porozumenia.
Napísala Xénia Faktorová, ilustroval akad. mal Jozef Cesnak.
Veľký formát (210 x 297 mm), pevná väzba, farebné ilustrácie, 64 strán
ISBN 978-80-89429-44-8


Zrada, česť a tajomstvo
Svetlana Majchráková

Pútavý a podmanivý príbeh, odkrývajúci časť histórie slovenských hradov Ostrý Kameň a Čachtice. Kvôli zrade a krádeži vzácnych klenotov sa traja statoční mladíci a jedna chovanica z Ostrieža vyberú naprieč Malými Karpatmi na nebezpečnú a zároveň dobrodružnú cestu ku krutej a nemilosrdnej hradnej panej Čachtíc. Hrou osudu sa dostanú medzi zbojníkov, odhalia záhadné hradné podzemie, objasnia tajomstvo zvláštneho medailónu i dôvod zrady. Česť, húževnatosť a dôvtip im pomôžu zvládnuť životunebezpečné situácie, splniť nesplniteľnú úlohu a ubrániť lásku.
ISBN 978-80-89429-43-1


Usmievavý jeleň
Milan Kenda

Usmievavý jeleň je prierez celoživotnou tvorbou spisovateľa Milana Kendu, ktorý do tejto knihy sústredil to najlepšie spomedzi jeho aforizmov, ultramikrobájok, paródií novinových správ i rozhovorov, kratších ironických grotesiek i dlhších humoresiek, tak s realistickým, ako aj fantazijným obsahom. Autor tu vyselektoval to najlepšie zo svojej šesťdesiatročnej literárnej tvorby – najpikantnejšie, najzaujímavejšie a najbizarnejšie texty, ktoré ho zaujali aj svojou nadčasovosťou. Milan Kenda touto zbierkou, ktorá vás pobaví a umožní vám aspoň na chvíľu zabudnúť na trápenia a trapasy súčasného neľahkého bytia, vzdáva hold svojim veľkým učiteľom a neprekonateľným majstrom, ako bol Mark Twain, Michail Zoščenko a Jaroslav Hašek. Usmievavý jeleň prináša silnú pozíciu ironického pohľadu na rôzne javy nášho života v oboch na seba nadväzujúcich režimoch od polovice 20. storočia podnes.
ISBN 978-80-89429-42-4


Útok z pomaranča
Danuša Dragulová-Faktorová

Hádanka Danka, riekanka Anka a ich krajanka Janka sa istou náhodou dostali z knižky do čudného sveta ľudí. Malá nehoda spôsobila, že sa Danka zoznámila s chlapcom, ktorý sa aj kvôli nej stratil. Chcela pomôcť jeho mame, aby chlapca našla, ale zistila, že ľudia nerozumejú reči rozprávkových bytostí. Kto im pomohol vyriešiť problém a čo sa stalo ďalej, o tom rozprávajú veršované rozprávky v tejto knihe. Okrem nich v nej čitatelia nájdu veľa, veľa hádaniek na čítanie, zábavu i hádanie. Knihu ilustrovala Daniela Ondreičková.
ISBN 978-80-89429-41-7
EAN 9788089429417


Cesta za dobrodružstvom
Xénia Faktorová

Cesta do pralesa, ale aj iné dobrodružstvá čakajú na čitateľov v príbehoch a rozprávkach, ktoré sú doplnené obrázkami na vyfarbenie, zábavnými úlohami, hlavolamami i vystrihovačkou. S farebnými ilustráciami akad. mal. Beaty Nágelovej, va veľkom formáte (205 x 295 mm).


Škriatkovia a rytierske cnosti
Svetlana Majchráková

Žijú hlboko v podzemí, vo svete hornín, minerálov, drahých kameňov a nádherných jaskýň. Sú smelí, pracovití, čestní, vynaliezaví, múdri a vytrvalí. Sú to škriatkovia, ktorí počas školských prázdnin prežívajú nezabudnuteľné dobrodružstvá plné hrdinských činov. Ako mladí rytieri sú odhodlaní pomôcť zachrípnutej sove, rozniesť poštu za chorého suseda, nájsť nezvyčajný poklad, vyhrať škriatkovské hry a mnoho iného. Staňte sa rytiermi a nazrite s nimi do sveta opradeného tajomstvom, spoznajte silu ametystov, smaragdov, diamantov, či meteoritov.
Kniha vyšla vo vydavateľstve DAXE, napísala ju Svetlana Majchráková, ilustrovala Oksana Lukomska, grafický dizajn vytvoril Ján Mikulčík.
Pevná väzba, formát 150 x 210 mm, farebné ilustrácie
ISBN 978-80-89429-38-7
EAN 9788089429387


Deravá hlava
Ján Čápka

Deravá hlava prináša melodické verše s humornými a vtipnými príbehmi zo života detí i zvieratiek, ktoré sú plné hravosti a fantázie. Ich snahou je pomôcť deťom otvoriť tajomné dvierka do čarovnej detskej poézie. Sú to roztopašné básničky, založené na žonglovaní s hláskami, slabikami, slovami, číslami a rýmami i s bláznivými kombináciami skutočností s nezmyslami. Tieto šantivé čáry-máry a vymýšľance dávajú predpoklad, že budú príjemným potešením malého čitateľa. Knihu napísal Ján Čápka, ilustrovala Tatiana Vrtochová, grafický dizajn vytvoril Ján Mikulčík.


S nosom od zmrzliny
Ján Turan

Ako ufóni unesú Fera Bufa do vesmíru práve cez prázdniny, ako smiešny malý robotko skúma oceány, vesmír i celý svet, ako rozprávkový Janko Hraško prekabáti zlých ufónov, to je len niekoľko tém rozsiahlych výmyselnickych básní z knihy Jána Turana S nosom od zmrzliny. Sú to básne pre deti, ktoré poéziu nielen rady čítajú, ale aj recitujú. Kreatívni pedagógovia, ale aj rodičia ihneď postrehnú, že viaceré veršované príbehy sú zároveň scénkami, ktoré môžu predvádzať menšie i väčšie skupiny detí na besiedkach v škole. Čitatelia aj recitátori si môžu vyberať z pätnástich realistických, fantazijných či rozprávkových príbehov. Farebné ilustrácie do knihy vytvoril akad. mal. František Blaško.


Amaryllis
Andrea Berzáková

Tretia kniha Andrey Berzákovej nesie názov Amaryllis, meno nádhernej exotickej a jedovatej rastliny. Čo do krásy, obsah knihy nezostáva názvu nič dlžný, verše ožívajú a menia každodenné veci na studnice plné hlbokých emócií. Protiváhou k týmto hlbokým, rozjímavým veršom sú potom básne odľahčené, roztopašné a žartovné. A rovnako ako kapilárami kvetu amaryllis pretekajú toxické alkaloidy, pretekajú obsahom knihy básne vyjadrujúce sklamanie, prázdnotu a zradu. Kniha je ako bonboniéra, každá báseň má inú príchuť. Sladkú – veselú, horkú – smutnú. Dokonca pikantnú, ktorá vnáša do básní výjavy ľahkej a vkusnej erotiky. Kniha je doplnená ilustráciami mladej autorky Michaely Kultánovej, ktoré dokonale dopĺňajú abstraktnosť veršov a poskytujú čitateľovi nevšedný estetický zážitok.


V LETE NA VÝLETE
Danuša Dragulová-Faktorová

Básničky, krátke prózičky, hádanky, celostranové maľovanky, zábavné úlohy a hlavolamy – slovom zábava na celé leto, ktorú treba pribaliť do každého prázdninového kufra. Texty napísala Danuša Dragulová-Faktorová, farebné ilustrácie a výtvarné hádanky nakreslila Katarína Sojková. Nájdete v kníhkupectvách a počas leta 2014 aj v novinových stánkoch.
Formát 210 x 290 mm, 24 strán. Cena: 1,54 €
ISBN 978-80-89429-35-6
EAN 9788089429356


RUŽOVÝ PÚČIK
Ľubica Melek

Básničky, ktoré sú priateľom i radcom, nikdy však nie zradcom. O princeznách i láske, o zvieratkách i krásnej prírode, v ktorej žijú. Včlenené do nádherných farebných obrázkov.


AMARANDIA A KNIHA MINULOSTI
Xénia Faktorová

Obrovský úspech prvej knihy amarandskej trilógie, ktorý jej vďaka hlasom čitateľov priniesol titul v ankete Kniha roka 2011, bol pre autorku nesmiernym záväzkom i povzbudením. Druhý diel nielen splní, ale i prevýši mnohé očakávania! Dobrodružstvo, napätie, množstvo poprepletaných príbehov hlavných hrdiniek – ľudského a elfského dievčaťa, ale i ďalších postáv z tajomných svetov, ich osudov i životnej filozofie sú vzrušujúcim čítaním.


FUTBALOVÉ POTULKY PO ARABSKOM SVETE
Kamil Majerník, Anna Varadinová

Autor ako futbalový tréner pôsobil niekoľko rokov v arabskom svete, no i cestoval po exotických krajinách, spoznával život ľudí, prírodu, gastronómiu. Príťažlivé čítanie i fotografie.


BUM DO PNÍKA!
Danuša Dragulová-Faktorová a Danuša Dragulová st.

Humor, vtip, zvraty, prekvapenia a minipríbehy – to všetko v básňach, ktoré možno nielen čítať, recitovať, dramatizovať, ale aj spievať a hrať, pretože nechýba ani ich zhudobnený variant. Knihu napísala Danuša Dragulová-Faktorová, ktorá je autorkou viac ako tridsiatich kníh a iných publikácií pre deti i dospelých. Básne zhudobnila Danuša Dragulová st. a ilustrácie k nim namaľovala Jarka Kolačková.


TAJNÁ DEPEŠA
Marián Goga

Kniha Tajná depeša s podtitulom Kniha hlavolamových príbehov nie je len textom na čítanie. Je svojským „tréningom mysle“, pretože vťahuje čitateľa do riešenia, odhaľovania… Vedci tvrdia, že denná dávka podobných cvičení zlepšuje pamäť, činnosť mysle, udržuje IQ človeka na istej úrovni, odhaľuje určité dimenzie osobnosti človeka a poodkrýva záhady ľudskej psychiky a spôsobov jeho konania.
V knihe sú tajuplné príbehy, na ktorých si možno precvičiť dôvtip a bystrosť úsudku. Príbehy, ktoré sa možno stali, možno nestali, v dávnej i nedávnej minulosti, majú niečo spoločné. Postavy, ktoré v nich vystupujú, sa svojou šikovnosťou a vynaliezavosťou dostali z takmer neriešiteľnej situácie. Každý príbeh je čímsi zvláštny a osobitý, ako je zvláštny a osobitý spôsob riešenia každej zložitej situácie.
Jedinečná kniha osloví čitateľov a riešiteľov od 10 do 100 rokov. Riešenia v zadnej časti knihy sú pomôckou, konfrontáciou vlastných myšlienkových postupov a riešení.


ŠTEBOTANIE
Ján Čápka

O čom deti štebocú? Predsa o tom, o čom chcú.
„Búrka buráca a bijú blesky, blednú biele bojazlivé briezky…“ Tak čo poviete? Oplatí sa prečítať? Nielen takúto, ale ja ďalšie tajomné i milé verše a veršíky nájdete v tejto knižke Jána Čápku s krásnymi ilustráciami Štefana Šilhana.


LÚČNE VERŠOVAČKY
Svetlana Majchráková

Veršované príbehy o lúčnych obyvateľoch z pera Svetlany Majchrákovej s krásnymi ilustráciami Oksany Lukomskej prichádzajú k deťom v knižke Lúčne veršovačky. Čaká na nich slimák Gusto, stonožka Eliška, motýľ Albert, svrček Filipko a ďalší hrdinovia. Určite sa s nimi skamaráti každý, kto sa do tejto krásne obrázkovej knižky začíta.
Pevná väzba, formát 145 x 205 mm, plnofarebná
ISBN 978-80-89429-28-8


ROZPRÁVOČKY KVAPKY JANKY
Anna Varadinová

„Jáj, kde som? Veď spadnem,“ týmito slovami začína písať svoje príbehy malá kvapôčka vody – Janka. Svet, v ktorom sa narodila a stala sa tak jeho súčasťou, sa jej veľmi páči. Navyše všetci naokolo ju s radosťou vítajú a pomáhajú jej zdolať prvé prekážky. A ona im za to sľúbi, že o všetkom, čo na našej krásnej Zemi uvidí, im porozpráva. A tak v jej rozprávkach ožívajú malé chrobáčiky, snehuliak, svoje starosti má aj malá lastovička Anička či svätojánska muška Martuška. Ale viac už neprezradíme. To všetko a ešte oveľa viac nájdete v rozprávkovej knižke Rozprávočky kvapky Janky, ktorú napísala Anna Varadinová a ilustrovala Jana Dallosová. Nech sa vám pekne číta. Kniha voľne nadväzuje na knihu Rozprávočky kvapky Danky. Je o druhej z kvapôčkových dvojičiek.
Pevná väzba, formát 205 x 295 mm, plnofarebná
2. vydanie
ISBN 978-80-89429-27-1


STAČÍ VEDIEŤ MÁLO
Jakub Pokorný

Prvá básnická zbierka slovenského autora, ktorej ambíciou je vzbudiť povedomie jednotlivého človeka, pomôcť mu, či celkovo zobudiť dušu každého z nás, aby sa zamyslel nad svojím životom, prípadne ho niekam posunul. Nejde o prázdne texty, hlavne v nich nehľadajte číru radosť, avšak šancu či túžbu zahliadnete vo viacerých veršoch. Zbierku ilustroval Milan Nižňanský.
ISBN 978-80-89429-26-4
EAN 9788089429264
VERŠOVANÁ VLASTIVEDA
Milan Kenda

Potulky po zaujímavých slovenských mestách a miestach v básničkách Milana Kendu. Určite v nej nájdete aj zákutia z vášho okolia, ktoré dôverne poznáte. V pevnej väzbe a s farebnými ilustráciami Mgr. art. Jána Mikulčíka. Formát 145 x 205 mm.


NA DNI PRÁZDNIN
Danuša Dragulová-Faktorová

Túlajme sa spolu po horách, odvezme sa tatranskou električkou i lanovkou, nezľaknime sa stretnutia s medveďom vo veselých básničkách Danuše Dragulovej-Faktorovej. A proti nude otvorme aj celostranové maľovanky, farebné hlavolamy a iné zábavy na formáte 205 x 295 mm v brožovanej väzbe s obálkou na lesklom pohľadnicovom kartóne.
ISBN 978-80-89429-24-0
EAN 9788089429240


PODNIKATELIA
Laco Haas

Klbká ľudských osudov rozplieta autor Laco Haas pomocou svojho citlivého rozprávačského talentu tak, že čitateľ priam vidí a prežíva prečítané. Zaujme a získa si ho hneď od prvých viet. Aj vďaka takému prístupu jeho prvé dve knihy (Trogári a Trogár v štátnej službe) získali ocenenia v anketách Debut roka 2010 a Kniha roka 2012.
Formát 145 x 205 mm, pevná väzba
ISBN 978-80-89429-23-3
EAN 9788089429233


VLČÍ MAK
Andrea Berzáková

Vlčí mak je druhým dielom mladej spisovateľky Andrey Berzákovej, ktorá sa tematicky drží predchádzajúcej zbierky Mozaika duše človeka. Na rozdiel od svojej prvotiny sa autorka posunula do ďalšej fázy svojho života. Jej nové dielo je prestúpené hrejivými lúčmi radosti, len v niektorých básňach sa ešte dotýka smutnejších otázok bytia. Básňam tento fakt neubral na ich tajomnosti a hĺbke. Kniha plná skrytých významov, hravosti, nespútanosti a vkusnej ľahučkej erotiky odhaľuje dušu autorky, do ktorej sa dokážu vcítiť citlivé ženy. Ich duše, vo vetre všedných dní zmietané láskou k životu, rozosiate ako sýtočervené divé vlčie maky, ktoré sú najkrajšie medzi obyčajnými, najobyčajnejšie medzi krásnymi. Tancujúce na lúkach, ktorých krásu a zrelosť vidí len ten, kto túto krásu vidieť chce. Knihu dotvárajú farebné ilustrácie Juraja Dubravku (pevná väzba, A6, 48 s.)


ROZPRÁVOČKY KVAPKY DANKY
Anna Varadinová

Milí čitatelia, chcete vedieť, o čom rozprávala malá kvapka Danka svojim priateľom vysoko v oblakoch? Ak áno, pozorne si prečítajte veselé rozprávkové príbehy zo sveta tých najmenších, ktorí chodia po našej krásnej zemi. Dozviete sa, o čom sníva malá žabka Karolínka, aké starosti má jašterička Darinka, i o tom, ako sa malé mravčeky pripravovali na svoju prvú olympiádu. Určite vás pobaví aj malý červík Paťko, ktorý sa takmer stane chutnou potravou pre malú rybku Idku. Ako sa zachráni? No predsa vďaka svojej šikovnosti. A keď je naozaj najhoršie, vždy pomôžu dobrí kamaráti. Ale nevyzradíme vám všetko. Otvorte si rozprávkovú knižku, pohodlne sa posaďte, lebo rozprávkové príbehy k vám práve prichádzajú. Prezradíme ešte, že ich pre vás napísala Anna Varadinová a krásne ilustrácie k nim vytvorila Jana Dallosová.


TAJOMNÝ SVET HLAVOLAMOV
Marián Goga

Ústredným motívom knihy doc. Mariána Gogu Tajomný svet hlavolamov je zábavným spôsobom posilniť u čitateľa záujem o matematiku a logiku, naučiť ho logicky uvažovať, cvičiť predstavivosť a dôvtip pri riešení rôznych hlavolamov, zdokonaľovať jeho kreatívne myslenie a v neposlednom rade zvyšovať jeho IQ.
Hlavolamy, rébusy, hádanky a iné úlohy z tajomného sveta hlavolamov sú dôležitým zdrojom poučenia a poznania, cibria úsudok, bystria postreh a cvičia dôvtip. Preto majú veľký význam pri rozširovaní poznatkov a duševného obzoru tak mladších, ako aj starších čitateľov. V knihe je mnoho problémov, hlavolamov a úloh, ktoré treba riešiť premýšľaním, dôvtipom a úsudkom. Netreba používať komplikované vzorce a zložité výpočty, čitateľ vystačí s tým, čo sa naučil v škole na hodinách matematiky. Kniha je určená čitateľom od 11 do 99 rokov a ponúka nielen úlohy veľmi jednoduché a ľahké, ale aj zložitejšie a náročnejšie, ktoré zaručene zapoja celú „výzbroj“ dôvtipu, predstavivosti a vedomostí čitateľa. Každý v nej nájde úlohy a hlavolamy, ktoré ho zaujmú, pobavia a súčasne precvičia jeho mozog.


Z LETA VANIE CESTOVANIE
Danuša Dragulová-Faktorová

Kto sa chce dozvedieť, odkiaľ vanie cestovanie, zabaviť sa nad hádankami na kolesách, prečítať si básničky zaspievať alebo zahrať pesničku o požiarnickom aute, môže si zalistovať v novej knižke Danuše Dragulovej-Faktorovej. A čo by ste povedali na zaujímavú rozprávku o tom, ako Petrík putoval pohorím Patria., povedľa poskakoval psík. Peknú prázdninovú prechádzku prekazil pád pod previs. Ak vás ukážka zaujala, aj tú hľadajte v knižke Z leta vanie cestovanie. A okrem toho aj množstvo zábavných úloh, hlavolamov a výtvarných hádaniek, ktoré nakreslila Mária Tašková. Ilustráciu na obal namaľoval Štefan Šilhan. Knižku ako darček dostane každý, kto si objedná na šk. rok 2012/2013 časopis Maxík alebo Zvonček.


PRE PÁNA ŽÁNA!
Boris Droppa

Bravúrne básne, texty piesní i aforizmy sú dosiaľ knižne nepublikovanými textami z pozostalosti Borisa Droppu. Kniha z vydavateľstva DAXE je tak knižným zavŕšením jeho diela. „Vedel celé hodiny baviť spoločnosť, býval gejzírom vtipných nápadov, no bol to aj vážny a citlivý človek. Jednou vetou – bol to múdry klaun s dušou skauta,“ píše o Borisovi Droppovi v úvode knihy Ján Štrasser. Pripomína, že v knižke Pre pána Žána! nájdeme aj malý epigram, ktorý akoby bol autorovým krédom: „Vďaka okrídleným vetám //vlastne po papieri lietam.“ Kedykoľvek a kdekoľvek si túto knižku otvoríme, pocítime, že Boris Droppa nelieta len po papieri, ale najmä v našich srdciach – dodáva Ján Štrasser. Kniha vyšla s metaforicky bohatými farebnými ilustráciami akad. mal. Martina Kellenbergera. Jej vydanie finančné podporilo Ministerstvo kultúry SR.


VEVERIČKY Z (LUNA)PARKU
Danuša Dragulová-Faktorová a Danuša Dragulová st.

Kniha prináša veselé i vážne básničky aj s notami na hranie či spievanie – aj o tom, komu straší vo veži, čo robí vrabec záškolák, kto je to Gaštanuliak, ako bolo v lete na výlete alebo ako slivka uzdravila Ivka. A to všetko s roztomilými obrázkami.


TROGÁR V ŠTÁTNEJ SLUŽBE
Laco Haas

Prezradíme, že autor Laco Haas celý život pracoval v školstve. A v knihe veselo i vážne spomína… Vracia sa k chlapčenským i študentským rokom do čias, keď kraľovali transparenty, i do obdobia riaditeľovania v dedinskej škole, keď stranícku legitimáciu bolo treba chrániť až za hrob. A z pôsobenia na ministerstve školstva? Aj o tom, ako sa minister počas prejavu prepadol pod javisko. Že ktorý? Psst! O tom iba v knihe!


TRI MYŠKY MYTIRŠKY
Ján Turan

Je to inak, ako si myslíte. Žiadne chúďatá, ktoré chránia svoj holý život pred nepriateľskými pazúrmi! Tri nezbedné myšky totiž prišli na to, že mačička z košíčka môže byť ich slúžtička. A dávali jej veru riadne zabrať. Rozprávky Jána Turana, v ktorých nechýba napätie, ale aj humor a vtip, striedajú jeho veselé básničky, plné šarmu a talentu renomovaného autora, a krásne ilustrácie Daniely Ondreičkovej.


AMARANDIA A TAJOMNÉ KĽÚČE
Xénia Faktorová

Autorku Xéniu Faktorovú poznajú čitatelia z úspešného debutu Prečo myšky pištia z výšky, ale aj z obľúbeného seriálu Kristián z Astrádie v časopise Maxík. Prvá časť románovej amarandskej trilógie vychádza na 320 stranách ako výsledok autorkinej šesťročnej práce. Dobrodružstvo, napätie, množstvo poprepletaných príbehov hlavných hrdiniek – ľudského a elfského dievčaťa, ale i ďalších postáv z tajomných svetov, ich osudov i životnej filozofie sú vzrušujúcim čítaním pre mladých čitateľov. Kniha vyšla s ilustráciami akad. mal. Jozefa Cesnaka.


NA CHVOSTE ŠARKANA
Danuša Dragulová-Faktorová

Aj každé malé dieťa vie, že šarkaní chvost je veselý, zábavný, farebný a pestrý. Tento raz šarkan na ňom prináša pestré čítanie, množstvo písmen usporiadaných do veselých básničiek a hádaniek. A na konci chvosta, v závere knižky aj pesničku – ako inak, než – o šarkanovi. A pomedzi básničky a hádanky letia na pestrom chvoste aj ďalšie ozdoby – obrázky. No nie obyčajné. Každý z nich môže čitateľ riešiť, lúštiť, objavovať. Tak teda pozor – šarkan už letí!
Ilustroval: Štefan Šilhan


MIŠO A RIŠO Z NAŠEJ ULICE
Danuša Dragulová-Faktorová

Mišo a Rišo sú dvaja kamaráti z tej istej ulice, spolužiaci z jednej školy i triedy. Loptoši, huncúti, výmyselníci, no i správni chalani súčasne. Všetko tak akurát! Ani veľa, ani málo. A takým sa zvykne veru všeličo prihodiť! V kreslených príbehoch ožívajú tieto realistické postavičky a vťahujú čitateľov do deja mnohých dobrodružných príbehov, v ktorých sa objavia duchovia, ale aj zlodeji a nebezpeční pytliaci. Napätie striedajú humorné až komické scény zo života oboch kamarátov, pretkané chalanskými fórmi a „uletenými“ nápadmi. Ako balzam na dušu pôsobia návštevy u Mišovej starej mamy s kráľovstvom sliepok, voňajúcich koláčov, ale predovšetkým s láskavou náručou a pochopením pre každú nezbednosť vnuka i jeho priateľa. Autorka Danuša Dragulová-Faktorová a výtvarník akad. mal. Dušan Nágel sedem rokov pripravovali komiksy pre časopis Maxík, aby teraz mohli uzrieť svetlo sveta aj v knižnej podobe – vo veľkom formáte, tvrdej väzbe a na kvalitnom papieri.


V RYTME PSÍKA BUBENÍKA
Danuša Dragulová-Faktorová a Danuša Dragulová st.

Viete, čo všetko môžu ukrývať písmená a noty? Ak ste nad tým ešte neuvažovali, odpoveď môžete hľadať v knižke V rytme psíka bubeníka. Básne Danuše Dragulovej-Faktorovej skrývajú hádanky, zábavky, ale aj smutnokrásne príbehy na zamyslenie. Samostatne, samy osebe. No ďalší rozmer im pridáva hudba Danuše Dragulovej st., čím sa majú šancu stať blízkymi aj pre malých hudobníkov a spevákov a osloviť ich melódiou —podobne ako texty —niekedy veselou, niekedy vážnou… Básničky a pesničky na celý rok ilustrovala Daniela Ondreičková. Kniha má pevnú väzbu (V8), formát A5.


VTÁČÍ ORCHESTER
Darina Okáliová-Komlóssyová

Čvirikanie, čivkanie, hrkútanie, ale i krákanie a húkanie sa „ozýva“ z knihy pestrofarebných operencov – tak ako im príroda nadelila vo farbách i tónoch. Krátke básničky oslovia najmú svojou priezračnosťou a milotou. Knižka s farebnými obrázkami je vytlačená na hrubom papieri, čo predĺži jej život aj v rukách menších „čitateľov“. Darina Okáliová-Komlóssyová je autorkou textov aj ilustrácií.


KRTKO RYJE VRTKO
Milan Kenda

Kto by nemal rád humor, vtip a zábavu? Ak patríte medzi takých aj vy, táto kniha je tu presne pre vás! Žiadne zdĺhavé čítanie a žiadna nuda! Veselé básničky pobavia nejedného školáka. Veď sa môže v nich dočítať napríklad i to, že pávy majú čudné mravy, slon je z mesta von, ale aj to, ako stretla kobra obra. A kto nevie, že aj hmyz môže mať karneval, toho zaiste – aspoň v tejto knihe – postihne Päťka z prírodopisu. A to všetko s farebnými ilustráciami Mgr. art. Jána Mikulčíka.


Mozaika duše človeka
Andrea Berzáková

Život je mozaika, ktorú si skladáme deň čo deň. Obyčajný život človeka, naše city, láska, priateľstvá, dôvera, vďačnosť, naše sny a túžby, naša sloboda, hľadanie pravdy, hľadanie otázok a odpovedí. Na druhej strane sú tu však sklamania, utrpenie, spomienky, slzy, odpúšťanie… To všetko a ešte oveľa viac nájdete v tejto útlej zbierke. Ak teda radi čítate poetické úvahy, siahnite po týchto krehkých písmenkách a načrite hlboko do duše človeka. Hlboko do vašej duše, pretože táto mozaika je ukrytá v každom z nás.


Hlavolamy, čo lámu hlavy
Marián Goga

Kniha doc. Mariána Gogu Hlavolamy, čo lámu hlavy je určená adresátom od 9 do 99 rokov, ktorí sa neboja „pohnúť“ vlastným rozumom a rozhýbať ho k činnosti myslenia a premýšľania. Publikácia, ktorou autor nadväzuje na svoju predchádzajúcu tvorbu, vťahuje čitateľov do riešenia rôznych matematických i logických hlavolamov, rébusov i hádaniek. Zvlášť zaujímavým čítaním sú hlavolamové i záhadné príbehy – napr. Tri sestry, Zajatkyňa Hedviga, Vydarený únik z plameňov, Jed v pohári a ďalšie. To všetko na 360 stranách veľkého formátu (A4).


V ZOO
Danuša Dragulová-Faktorová

V maľovanke s podtitulom Dokresli, vyfarbi, rozprávaj sa striedajú pestrofarebné obrázky akad. mal. Tamary Kolenčíkovej a vtipné a milé básničky Danuše Dragulovej-Faktorovej. Oslovia všetky deti, ktoré majú rady zvieratká z ďalekých krajín, tie, čo poznajú zväčša zo zoologickej záhrady. Autorky súčasne nadväzujú na sériu obľúbených maľovaniek s básničkami a jednoduchými dokresľovačkami – V záhradke, V lese, Pri vode.


Trogári
Laco Haas

Ak obľubujete knihy, ktoré vás majú vo voľných chvíľach zabaviť a pobaviť, taká je práve kniha Laca Haasa Trogári. Autor prostredníctvom rozprávania s nadľahčenou a humornou formou prenáša čitateľa do sveta minulého storočia šesťdesiatych rokov a spomína na svoje detstvo a mladosť, v ktorých prežil množstvo dobrodružstiev a zážitkov. Dej knihy sa odohráva v Nitre, v ktorej napriek politickej realite bol život očami vtedajšej mladej generácie krajší, otvorenejší, priateľskejší a sociálne vyrovnanejší ako v súčasnosti. Po prečítaní knihy bude čitateľ akiste očakávať ďalšie voľné humorné rozprávanie životných príbehov hlavného predstaviteľa.


V rozprávkovej krajine hádaniek
Ján Turan

Viac ako dvadsiatka rozprávok Jána Turana ukazuje, akým nevyčerpateľným zdrojom je aj pre súčasného autora ľudová slovesnosť a ako nekonvenčne ju možno predkladať súčasným deťom. So šarmom a hravosťou stiera pred nimi prach z klasických ľudových rozprávok, výberom literárnych postupov a spracovaním obohacuje detskú fantáziu, jazyk a motivuje k aktívnemu čítaniu. Hlavná postava rozprávkových príbehov, ktorou je hádankár Jano, prechádza krajinou rozprávok. Nie však sám. Spoločnosť mu celkom iste robia čitatelia. Autor ich totiž vťahuje do deja, jeho pričinením pomáhajú hádankárovi hádať, čo nevylúšti on sám. Dnešní čitatelia tak zažívajú radosť z čítania i dobrodružstvo čítania. Ján Turan svoje prózy harmonicky dopĺňa hádankami a úlohami, čím svojich čitateľov ešte viac aktivizuje, vťahuje do hry, ktorú pre nich pripravil. Krásne farebné ilustrácie akad. mal. Jarmily Dicovej-Ondrejkovej harmonicky dotvárajú knižku do pôsobivého celku.


Pri vode, na vode, vo vode
Danuša Dragulová-Faktorová

Maľovanky s básničkami patria k tradičným publikáciám vydavateľstva DAXE. Autorkou básničiek je Danuša Dragulová-Faktorová, ilustrovala ju akad. mal. Tamara Kolenčíková. Autorská dvojica tak nadväzuje na predchádzajúce maľovanky s básničkami – V záhradke a V lese. Aj táto najnovšia má podtitul Vyfarbi, dokresli, rozprávaj. Maľovank Pri vode ukazuje deťom, kde všade sa s touto vzácnou tekutinou stretávame – v pohári, na kúpalisku, ale i na klzisku. Maľovanku budú do 15. februára distribuovať najmä novinové stánky.


Výlet do Satirónie
Milan Kenda

Po úspešnej knihe Epidrámy a epidraky pripravil Milan Kenda v spolupráci s vydavateľstvom DAXE pre čitateľov ďalšiu skvelú knižku aforizmov a epigramov s názvom Výlet do Satirónie, čítanie, ktoré v každom počasí opraví náladu, rozveselí, „zmyje“ únavu a starosti každého dňa. Milan Kenda, ktorý v roku 2009 získal Cenu primátora mesta Ružomberok za celoživotné literárne dielo, publikuje epigramy a aforizmy nielen doma, ale aj v zahraničí. Autorom fotografií v knihe je Dávid Faktor. Do 15. februára ju budú distribuovať najmä novinové stánky.


Epidrámy a epidraky
Milan Kenda

Vynikajúca knižka jedinečných epigramov a aforizmov, ktorá opraví náladu naozaj každému. Rozveselí, odoberie únavu, zbaví nudy. Jednoducho: stvorená do každej knižnice. Je výberom z rozsiahlej tvorby aforistu Milana Kendu, ktorý dosiaľ napísal a publikoval viac ako 10 000 textov.
Úsmevné čítanie harmonicky dopĺňa cyklus nemenej skvelých fotoaforizmov z fotografickej tvorby Dávida Faktora.
Základná časť knižky v rukopisnej forme získala Čestné uznanie III. ročníka Slovenskej literárnej prehliadky v Ružomberku.


iGridd – veľká kniha japonských hlavolamov Sunset

Publikácia pootvorí začiatočníkom dvere do sveta maľovaných krížoviek a prezradí im, ako nato, no zasýti i hlad náročných a skúsených riešiteľov. Postupom od jednoduchých k zložitým teda dá priestor pre zvyšovanie zručnosti riešiteľov. Môžu totiž prechádzať krok za krokom od jednoduchých hlavolamov cez stredne ťažké, trojuholníkové, viacdielne, farebné, triddlers až po záverečnú kapitolu pre pokročilých. To všetko na 160 stranách veľkého formátu. Kúpou knihy jej majiteľ získa kupón v hodnote 15 € na polročné predplatné na prístup k internetovej stránke, na ktorej začiatkom roku 2009 bolo 75 000 rôznych hlavolamov. Publikáciu si môžete kúpiť v novinových stánkoch len do 10. októbra. Objednať si ju môžete vo vydavateľstve DAXE.


KAMEŇ V STUDNIČKE
Yvetta Kosmanová-Samsonová

Kameň v studničke je zbierkou krehkých, osobitých tatranských povestí a legiend, ktoré do umeleckej podoby stvárnila Yvetta Kosmanová-Samsonová. Knihu graficky spracoval akad. mal. Igor Strinka. Vydalo ju vydavateľstvo DAXE aj ako poďakovanie pedagógom, ktorí so svojimi žiakmi pracujú s časopismi Maxík a Zvonček.


ROK NAKÚKA SPOD KLOBÚKA
Milan Kenda

Milan Kenda je autorom viacerých kníh pre deti i dospelých ako aj viac ako 10 000 textov publikovaných v slovenských i zahraničných periodikách. Kniha Rok nakúka spod klobúka je vyvrcholením jeho tvorby pre deti. Obsahuje súbor básničiek s vysokou umeleckou hodnotou, ktoré vonkoncom nie sú iba na jedno prečítanie. Sú milé, hravé, kreatívne, vtipné – presne také, aké majú deti rady. Plnofarebné ilustrácie Mgr. art. Jána Mikulčíka a dynamická grafická úprava dotvárajú celkové pôsobenie knižky a umocňujú jej príťažlivosť pre detského adresáta.


V LESE
Danuša Dragulová-Faktorová

Maľovanka s básničkami Danuše Dragulovej-Faktorovej a obrázkami akad. mal. Tamary Kolenčíkovej má podtitul Vyfarbi, dokresli, rozprávaj.


PRÍBEHY Z POŠTÁRSKEJ KAPSIČKY
Danuša Dragulová-Faktorová

V knižke plnej pekných obrázkov pán poštár Vilko, jeho hovoriaci kocúrik Murko a výnimočný Bruno rozpovedia čitateľom príbehy ľudí z ich mestečka. Ľudí, s ktorými sa stretávajú pri svojej každodennej práci. Poznajú ich osudy, radosti i útrapy. Príbehy vtlačené do poštárskej kapsičky pána Vilka sú popretkávané ľudskosťou, dôležitou spolupatričnosťou človeka k človeku, hoci si ju neraz neuvedomujú. No nechýba v nich ani láskavý, dobrosrdečný humor pri riešení rôznych situácií. Knihu Danuše Dragulovej-Faktorovej ilustroval akad. mal. Marian Jaššo.


ROZPRÁVKY Z ČAROVNEJ ZÁHRADY
Peter Glocko

Autor knihy Peter Glocko prináša príbehy o pánovi Rozprávkarovi a jeho zázračnej Rozprávnici – múdrej Aničke, šalamúnskej hlavičke. Zapája do hry súčasné deti cez susedovcov pána Rozprávkara: Tomáša, Zorku a Martina, približuje im nielen „muky“ tvorby, keď musí pánovi Rozprávkarovi pomôcť s písaním čarovná Rozprávnica, ale dokazuje deťom, že aj ony samy môžu byť tvorcami rozprávky, môžu ju napísať spolu s pánom Rozprávkarom, prečítať si ju, ba aj nakresliť k nej obrázky. P. Glocko nenásilne povzbudzuje deti k tvorbe, samostatnému čítaniu, živému rozprávaniu, a tak rozvíja ich kreativitu. Nevšedné príbehy bohato dopĺňajú krásne farebné ilustrácie akad. mal. Martina Kellenbergera. Kniha vyšla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Získala ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2008.


ŠŤASTNÚ CESTU!
Danuša Dragulová-Faktorová

Maľovanka s obrázkami Štefana Šilhana a veršami Danuše Dragulovej-Faktorovej o cestách a cestovaní.


PREČO MŠKY PIŠTIA Z VÝŠKY
Xénia Faktorová

Príbehy chlapcov a ich rozprávkových hrdinov, hravé básničky z ich poličky s knihami, záhada pištiacich myšiek – to všetko čitatelia nájdu v knižnom debute Xénie Faktorovej s pôsobivými ilustráciami akad. mal. Jozefa Cesnaka. Čitatelia sa v knižke môže skamarátiť so školákmi Marekom a Miškom, koníkom Komínikom, čiernym ako sadza z komína, príšerkou Šerkou či zázračnými čarami, ktoré môže ukrývať iba rozprávka a sny. „Krásne sny koníka Komínika,“ napísal Peter Glocko čitateľom v úvode tejto knižky, „sa stanú aj vašimi, strach ľahko odoženiete, keď máte pri sebe dobrých priateľov.“ A tak sa čitateľom „možno podarí nájsť zlatého vtáka. Takého, čo nielen stráži, aby bolo dosť chleba, ale aj dosť rozprávok, čo nás potešia…“


SOVIE MÚDROSLOVIE
Boris Droppa

Sovie múdroslovie je knihou pôvabných básničiek Borisa Droppu, v ktorých nechýba autorova láska k prírode, humor i štipka huncútstva. Rukopis pochádza z dosiaľ nepublikovanej pozostalosti autora, ktorý bol známy tiež ako novinovedec, žurnalista a textár populárnych piesní (napr. Na srdci mi hraj, Nalej mi vína, Malvína atď.). Básničky, ktoré nie sú veľké rozsahom, no o to väčšie obsahom a vtisnutou dušou autora, bravúrne dopĺňajú ilustrácie akad. mal. Svetozára Mydla. Každá ilustrácia rovnako ako i každá básnička nesú svoje posolstvo, myšlienku, žartík či vtip. V tom vytvárajú dokonalú harmóniu, ktorá sa tiahne od prvej strany až po poslednú. Kniha vyšla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Získala ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2007.


ČO VZIŠLO Z MOJICH PIER
Danuša Dragulová-Faktorová

Zbierka básní pre dospelých je prierezom básnickej tvorby Danuše Dragulovej-Faktorovej v rokoch 1997-2007. V témach, postojoch, vnímaní i spracovaní odráža autorkin osobnostný i umelecký vývoj a vťahuje čitateľov do prežívania poznaného i menej známeho. Pritom autorke ide o to, ako píše v úvode knižky, aby čitateľ pootvoril dvere vlastným pocitom a prežívaniu: „Báseň má toľko významov, koľko ľudí si ju prečíta. Ba toľko, koľkokrát si ju niekto prečíta – vždy v inej nálade a s inými pocitmi. Kým čitateľ epického diela dostáva hotový obsah a zostáva viac-menej pasívny, čitateľ poézie vlastnými pocitmi dotvára jej obsah. So svojím vnímaním a prežívaním sa stáva spoluautorom každej básne.“
Ilustr.: akad. mal. Jozef Cesnak.


MAXÍK A JEHO VÝLETY
Danuša Dragulová-Faktorová

Maľovanka s básničkami Danuše Dragulovej-Faktorovej a ilustráciami Štefana Šilhana. Nájdete ju v kníhkupectvách, novinových stánkoch, objednať si ju môžete vo vydavateľstve DAXE alebo v distribučnej spoločnosti ARES, a to písomne, elektronickou poštou alebo telefonicky.


V ZÁHRADKE
Danuša Dragulová-Faktorová

Maľovanka s básničkami Danuše Dragulovej-Faktorovej a obrázkami akad. mal. Tamary Kolenčíkovej má podtitul Vyfarbi, dokresli, rozprávaj. Nájdete ju v kníhkupectvách, novinových stánkoch, objednať si ju môžete vo vydavateľstve DAXE alebo v distribučnej spoločnosti ARES, a to písomne, elektronickou poštou alebo telefonicky.


KTO VÁM TO KRESLÍ
Slovenskí ilustrátori, ktorí tvoria pre deti

Ak človek dokáže okolo seba vnímať krásne veci, je i sám krajší. Ak sa už deti naučia otvárať svoje oči aj pre umenie, ich život sa stáva bohatší o estetické cítenie a prežívanie. Aj táto knižka chce k tomu aspoň malým dielom prispieť. Snaží sa detským čitateľom priblížiť časť známych súčasných slovenských výtvarníkov, ktorí tvoria pre deti. Výtvarníkov, ktorí ilustrovali pre ne krásne knižky, no ktorí súčasne ilustrujú aj detské časopisy. Totiž práve vďaka vyšším nákladom časopisov sa aj ich obrázky dostávajú k deťom väčšou mierou. Ako krásne šperky, ktoré skrášlia ich každodenný život. Publikácia si nedáva za cieľ priblížiť ucelený obraz súčasnej slovenskej ilustračnej tvorby, no dáva predpoklad pre vznik ďalších pokračovaní. Kniha je plná farebných ilustrácií i zaujímavého čítania v autentických rozhovoroch, v ktorých výtvarníci spomínajú na svoje detstvo, „kresliarske“ začiatky i knižné postavičky, ktoré stvárnili. Čitatelia tu nájdu aj ilustrácie k zábavným básničkám, výtvarné hlavolamy, autogramy, fotografie výtvarníkov zo súčasnosti i z čias ich detstva – a čo je najzaujímavejšie – aj výkresy, ktoré namaľovali kedysi ako malé deti.. Práve kvôli hodnote knihy jej vydanie finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR. Osloví teda menších i väčších čitateľov, ba možno spolu s deťmi po knižke siahne aj nejeden dospelý. Veď umenie zasahuje dušu každého vnímavého človeka.


CHRÁŇME MÚDRO, SMELO SVOJ ROZUM A TELO
MUDr. Jana Litvíková

Zdravie a život je to najvzácnejšie, čo človek má. Všetko ostatné môže mať iba vtedy, ak žije a je zdravý. To je najdôležitejšia myšlienka, ktorá je východiskom knihy Chráňme múdro, smelo svoj rozum a telo. Čitatelia sa z nej dozvedia, na čo a prečo si majú dávať pozor, aby si nezničili vlastné zdravie. Veď aj z počítača, výborného pomocníka a kamaráta, sa môže stať zlý pán. Ba aj taká maškrta, ako je čokoláda alebo sladké kofeínové nápoje, môžu byť tichým nepriateľom nášho zdravia. No priam jeho hrobárom je droga, niektoré prchavé látky, alkohol i cigareta. Každá kapitola v knihe sa začína realistickým príbehom. V ďalšej časti vždy autorka, lekárka MUDr. Jana Litvíková vysvetľuje, ako jednotlivé látky putujú v ľudskom tele a ako presne pôsobia na rôzne orgány – aby nezostalo iba pri zákazoch a ošúchaných frázach o škodlivosti, ale aby sa mladí čitatelia naozaj dozvedeli, o čo vlastne ide, a vytvorili si vlastný názor. Kniha je určená deťom, no je dobré, ak si ju prečítajú alebo aspoň podiskutujú o nej spolu s rodičom alebo učiteľom. Je súčasne aj vhodnou metodickou pomôckou pre pedagógov pri príprave triednických či iných hodín zameraných na protidrogovú prevenciu. Publikáciu dotvárajú aj ilustrácie akad. mal. Jozefa Cesnaka. Kniha vyšla s finančným príspevkom Protidrogového fondu.


MAXÍK A JEHO PSÍK
Danuša Dragulová-Faktorová

Maľovanka s veršami Danuše Dragulovej-Faktorovej a veselými obrázkami Štefana Šilhana.


MAXÍK A KAMARÁTI
Danuša Dragulová-Faktorová

Malý školák Maxík, ktorého mnohí detskí čitatelia poznajú z rovnomenného časopisu, prichádza už aj v knižke. Rozpovie v nej svoje príbehy, ktoré zažíva v škole, doma, medzi kamarátmi… Občas má ťažké chvíle a určite mu malí čitatelia budú držať palce, inokedy sa zasa spolu s ním zasmejú a zabavia. Knihu Maxík a kamaráti napísala Danuša Dragulová-Faktorová. Vyšla s krásnymi farebnými ilustráciami Štefana Šilhana. Má formát A4, tvrdú väzbu a vytlačená je na lesklom papieri. Veľkosť písma je vhodná aj pre menších, začínajúcich čitateľov.


RÔZNIČKY
Danuša Dragulová-Faktorová

Hravé básničky a pesničky, príťažlivé ilustrácie a výrazná grafická úprava robia Rôzničky atraktívnou knižkou pre malých čitateľov. A nejde pritom len o čítanie. Kniha s podtitulom Básničky a pesničky z maľovanej rajničky je totiž aj výzvou k hre a tvorivosti. Drobné návody či redakčné poznámky oživujú samotný text. Pritom väčšinu básničiek a pesničiek možno nielen čítať a spievať, ale aj zdramatizovať, využiť triangel či bubienok… Autorkou melódií je Danuša Dragulová st. Spolu s autorkou nadväzujú na čitateľsky mimoriadne úspešnú knihu Haló, leto, haló, zima!, ktorá tak isto vzišla zo spolupráce matky hudobníčky a dcéry spisovateľky. Rôzničky dotvárajú pôvabné, pestrofarebné ilustrácie Daše Bacmaňákovej-Dicovej.


ČÁRY-MÁRY, ZMIZLI ČIARY
Danuša Dragulová-Faktorová

Kniha Čáry-máry, zmizli čiary je určená deťom mladšieho školského veku. Hoci sa písaniu obrazových básní – kaligramov venovali a venujú viacerí autori, Čáry-máry, zmizli čiary sú ich prvou ucelenou zbierkou v slovenskej literatúre. Je tematicky rozdelená do štyroch častí: Aha, zima!, Na výlete, O Mariánkovi a Janke, U nás doma. Autorka, hrajúc sa nielen so slovom, veršom, ale aj obrazovým usporiadaním textu, čitateľom predkladá básničky v tvare postavičiek, zvieratiek, dopravných prostriedkov, stromčekov, domčekov a pod. Tie spolu s ilustráciami Štefana Šilhana vytvárajú harmonický celok. Kniha získala piate mesto v celoslovenskej čitateľskej ankete Knižnej revue Kniha roka 2000.


ANTILOPA Z ANTARKTÍDY
Danuša Dragulová-Faktorová

Antilopa z Antarktídy je zbierkou aliteračných básní pre deti mladšieho školského veku. Skutočnosť, že v každej z nich sú plnovýznamové slová iba na jedno písmeno z abecedy, kladie vyššie nároky na tvorbu, no súčasne ich robí výraznými, ukazujúcimi možnosti slovenského jazyka a slovenskej lexiky. Verše rozvíjajú slovnú zásobu detského čitateľa, pretože popri bežných predkladajú aj o niečo menej frekventované slová. Zbierka má šancu osloviť adresátov aj kresbami ich rovesníkov – ilustroval ju autorkin syn Dávid a dcéra Xénia.


HALÓ, LETO, HALÓ, ZIMA!
Danuša Dragulová-Faktorová

Knižka Haló, leto, haló zima! je akýmsi básničkovo-pesničkovým kalendárom pre mladších školákov i predškolákov. K jednotlivým mesiacom a k tomu, čo je pre ne charakteristické, sa autorka vracia vo všetkých troch kapitolách. V prvej z nich s názvom Veselý kalendár pod lavicu sú zaradené hravé verše (s akrostichmi, kalambúrmi či rýmovým echom) pre malých žiakov. V kapitole Kalendárik pre bračeka, sestričku sú zasa básničky, z ktorých sa predškoláci dozvedia, čo sa v tom-ktorom mesiaci deje okolo nás. Pesničkami z časti Pesničkový rok na každé odpoludnie si môžu deti vyplniť čas (nielen) v školskej družine či klube. Autorkou melódií je Danuša Dragulová st. Knižku ilustroval Štefan Šilhan.


HÁ? DANKY? HÁDANKY!
Danuša Dragulová-Faktorová

Kniha je zbierkou hádaniek a veršovaných rozprávok o hádanke Danke, riekanke Anke a ich krajanke Janke. Je určená deťom predškolského a mladšieho školského veku. Hlavné postavy prózičiek – hádanka Danka, riekanka Anka a ich krajanka – pesnička Janka sa dostali cez dieru roztrhanej knižky do sveta detí, v ktorom spolu s nimi prežívajú rôzne príbehy. Detskí kamaráti však hľadajú hádanky, riekanky i pesničky v knihách a keď namiesto nich nájdu len prázdne stránky, sú smutní. Preto sa napokon hádanky, riekanky i pesničky vracajú tam, kam patria – do kníh. Organickou súčasťou zbierky sú samotné hádanky. Autorka čerpá inšpiráciu i námety zo sveta detí, zo všetkého, čo ich obklopuje a čo v ňom dokážu postrehnúť. Využíva rýmové echo, akrostichy, kalambúry, homonymiu a pod. Knihu ilustrovala Petra Némethová.


PRINCEZNÁ Z PANELÁKA
Danuša Dragulová-Faktorová

Princezná z paneláka je určená deťom predškolského a mladšieho školského veku. Hlavná hrdinka, dievčatko, ktoré sa spolu s rodičmi presťahovalo z vidieka na sídlisko do mesta, sa zoznamuje s rovesníkmi a stáva sa ich kamarátkou. Priateľskou, dobrosrdečnou, a preto zakrátko aj obľúbenou. Zažíva s nimi rôzne príhody, zžíva sa s novým prostredím, ale prináša medzi mestské deti aj kus svojho predchádzajúceho života. Na spoločnom výlete pre ňu napríklad nie je prekvapením, že liečivé bylinky sa nekupujú iba v lekárni alebo drogérii, ale možno ich nazbierať v lese, na lúku a potom z nich navariť zdravý čaj. Rada pomáha menším, no nechýba jej smelosť popasovať sa s problémom, ba ani chlapcom trebárs trafiť gól do brány. Knihu tvorí desať próz, ktoré bohato dopĺňa citlivý výtvarný rukopis Jozefa Cesnaka.


KTO SPOZNÁ LEVÍKA, RÁD SI S NÍM POTYKÁ
Danuša Dragulová-Faktorová

Autorka knihy sa ako ekonomická redaktorka trinásť rokov v Práci a Hospodárskych novinách venovala okrem iného odvetviu energetiky. Túto problematiku pretransformovala aj pre detského adresáta. V časopise Zornička, kde pracovala ako šéfredaktorka, začala publikovať rozprávky o levíkovi Elkovi, ktorý nevtieravo, primeraným spôsobom vysvetľuje svojim kamarátom, ako sa vyrába elektrická energia a teplo, ako sa dostáva k nám, ale aj to, ako energiou možno šetriť. Rozprávky publikované v časopise mali mimoriadny ohlas – zo strany detí, ale aj učiteľov, ktorí s časopisom pracujú. Z ich podnetov vznikla myšlienka vydať prózy knižne.. Poskytnú možnosti na individuálne čítanie, ale môžu slúžiť aj ako učebná pomôcka na hodinách vlastivedy a prírodovedy na I. stupni ZŠ. Ide o faktografickú literatúru pre deti tejto vekovej kategórie, avšak prerozprávanú pomocou príbehov levíka Elka a jeho kamarátov. Vysvetľuje im, že žiarovka na bicykli sa síce rozsvieti pri bicyklovaní, ale energetici sa v práci nebicyklujú – vyrábajú elektrinu celkom inak: vo vodných, tepelných, paroplynových a jadrových elektrárňach. Tie posledné nefungujú na mandľové jadierka ani na jadrové krmivo, ale je v nich veľký kotol, ktorý sa volá reaktor, a v ňom sa štiepi urán. Levíkovi kamaráti, a teda aj čitatelia sa dozvedia, prečo sa istič niekedy nahnevá a nevpustí elektrickú energiu do bytu, ale aj to, ako mnohými drobnými radami možno ušetriť energiu, tým aj peniažky na zmrzlinu, ale aj prírodu, aby sa menej znečisťovala. Knihu vhodne dopĺňajú farebné ilustrácie Štefana Šilhana.


OKAMIHY (NE)ČASU
Danuša Dragulová-Faktorová

Zbierka desiatich poviedok je v prvom rade o vzťahoch. O vzťahoch človeka k životu a všetkému, čo k nemu patrí, o vzťahoch človeka k sebe samému, no predovšetkým o vzťahoch ľudí navzájom. Pretože človek nie je Robinson a žije iba vo vzťahoch. Práve od hodnoty alebo nehodnoty vzťahov, v ktorých sa nachádza a ktoré vytvára alebo ktoré spoluvytvára jeho okolie, sa odvíja jeho pohoda, pokoj, šťastie či nešťastie. Je to kniha o vzťahoch priateľských, partnerských, manželských, o vzťahoch harmonických, naštrbených i takých, ktoré nekončia najlepšie. Sú votkané do rôznych príbehov. Využívajú rozličnú formu od humornej cez ironickú až po využitie sociálneho podtónu.